Jak nie załamać się niezdanym egzaminem?
Życie stawia przed nami różne wyzwania, nieraz jest to matura, egzamin na prawo jazdy, czy jakikolwiek egzamin z danej profesji. Co robić kiedy pójdzie coś nie tak, a wynik naszego egzaminu będzie negatywny? Jak się nie załamywać i odzyskać wiarę i dobre samopoczucie?
Kroki
1
Nie myśl, że kogoś zawiodłeś.
Często towarzyszy nam poczucie rozczarowania i fakt, że kogoś zawiedliśmy. Rodzinę, bliskich, którzy na nas liczyli. Nie myśl, że kogoś zawiodłeś, bo jeśli kogoś zawiodłeś, to jedynie samego siebie, że Ci się nie powiodło. Ale jeśli naprawdę dałeś z siebie wszystko, to czy nie powinieneś być wobec siebie OK? Wybacz sobie, bo rodzina już to zrobiła.
Często towarzyszy nam poczucie rozczarowania i fakt, że kogoś zawiedliśmy. Rodzinę, bliskich, którzy na nas liczyli. Nie myśl, że kogoś zawiodłeś, bo jeśli kogoś zawiodłeś, to jedynie samego siebie, że Ci się nie powiodło. Ale jeśli naprawdę dałeś z siebie wszystko, to czy nie powinieneś być wobec siebie OK? Wybacz sobie, bo rodzina już to zrobiła.
2
Nic się nie zmieniło
Pamiętaj, niezdany egzamin, to nie koniec świata! Nadal jesteś tym samym człowiekiem, jakim byłeś, Twoim bliscy kochają Cię nadal, takim jakim jesteś i bez względu na to czy udało Ci się zdać, czy też nie - są z Tobą. Spójrz na to co Cię dookoła otacza, nadal to wszystko masz. Nie warto się przejmować.
Pamiętaj, niezdany egzamin, to nie koniec świata! Nadal jesteś tym samym człowiekiem, jakim byłeś, Twoim bliscy kochają Cię nadal, takim jakim jesteś i bez względu na to czy udało Ci się zdać, czy też nie - są z Tobą. Spójrz na to co Cię dookoła otacza, nadal to wszystko masz. Nie warto się przejmować.
3
Zaakceptuj to
Każdy popełnia błędy, nieraz te błędy nas trochę kosztują, jednak prawdziwą sztuką jest zaakceptować swoje błędy, wyciągnąć z nich właściwe wnioski i iść dalej. Dasz radę!
Każdy popełnia błędy, nieraz te błędy nas trochę kosztują, jednak prawdziwą sztuką jest zaakceptować swoje błędy, wyciągnąć z nich właściwe wnioski i iść dalej. Dasz radę!
4
Zasługujesz na drugą szansę.
Daj sobie drugą szansę, bo zasługujesz na nią. Jeśli Ty sam sobie wybaczysz swoje błędy i dasz sobie drugą szansę, to inni też Ci ją dadzą.
Daj sobie drugą szansę, bo zasługujesz na nią. Jeśli Ty sam sobie wybaczysz swoje błędy i dasz sobie drugą szansę, to inni też Ci ją dadzą.
5
Nigdy się nie poddawaj.
Każdy ponosi porażki, jedni więcej, inni mają ich mniej, ale nikt nie jest nieomylny. Pomyśl tylko, jeśli masz ciągle pod górkę, to znaczy, że idziesz na sam szczyt. Nie poddawaj się!
Każdy ponosi porażki, jedni więcej, inni mają ich mniej, ale nikt nie jest nieomylny. Pomyśl tylko, jeśli masz ciągle pod górkę, to znaczy, że idziesz na sam szczyt. Nie poddawaj się!
6
Zmień nastawienie i uwierz w siebie
Wiara to podstawa, wiedza i praktyka to drugie. Uwierz w siebie i przygotuj się to egzaminu, sprawi to, że odzyskasz pewność siebie oraz pozytywne nastawienie. Uwierz w swój sukces.
Wiara to podstawa, wiedza i praktyka to drugie. Uwierz w siebie i przygotuj się to egzaminu, sprawi to, że odzyskasz pewność siebie oraz pozytywne nastawienie. Uwierz w swój sukces.
7
Nie zadręczaj się.
Co Ci to da, jeśli będziesz się teraz zadręczać myślami, że jesteś do bani i że Ci coś nie wyszło? Przecież teraz takie myślenie nic nie da, nie zmieni to przeszłości. Ty będziesz się czuć dużo gorzej, pytanie tylko po co tak się tym męczyć?
Co Ci to da, jeśli będziesz się teraz zadręczać myślami, że jesteś do bani i że Ci coś nie wyszło? Przecież teraz takie myślenie nic nie da, nie zmieni to przeszłości. Ty będziesz się czuć dużo gorzej, pytanie tylko po co tak się tym męczyć?
8
Nie obwiniaj siebie i innych
Obwinianie siebie, innych, bądź okoliczności jakie Cię wtedy spotkały wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Co się stało, to się nie odstanie. Po prostu weź to na klatę, wówczas zrozumiesz co możesz zrobić, aby zdać.
Obwinianie siebie, innych, bądź okoliczności jakie Cię wtedy spotkały wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Co się stało, to się nie odstanie. Po prostu weź to na klatę, wówczas zrozumiesz co możesz zrobić, aby zdać.
9
Pomyśl
Zastanów się co było powodem tego, że nie zdałeś egzaminu? Być może nie byłeś dostatecznie przygotowany, a może był jakiś szczegół, który pominąłeś? Znajdź to i wyeliminuj. Przyłóż się bardziej, a na pewno zdasz.
Powodzenia.
PS: Jeśli chcielibyście coś dodać, komentarze do waszej dyspozycji.:)
Zastanów się co było powodem tego, że nie zdałeś egzaminu? Być może nie byłeś dostatecznie przygotowany, a może był jakiś szczegół, który pominąłeś? Znajdź to i wyeliminuj. Przyłóż się bardziej, a na pewno zdasz.
Powodzenia.
PS: Jeśli chcielibyście coś dodać, komentarze do waszej dyspozycji.:)
10
Uwagi i spostrzeżenia
Oceń tę poradę
4.6
(7 głosów)
Twoja ocena:
Zapisywanie głosu...
Komentarze
Komentarze (7)
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
G
Katarzyna Gromadzka
13 lat temu
przydatny temat
G
Ewa Wilczek
13 lat temu
Najważniejsze to nie załamywać się tylko wyciągnąć wnioski, co poszło nie tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Porażka wzmacnia i dodaje sił, by ponownie podjąć walkę. Pozytywne nastawienie do realizacji celu i chęć zmierzenia się z problemem jeszcze raz, ale już lepiej przygotowanym. To przepis na osiągnięcie sukcesu. Pozdrawiam.
Z
Autor Zaradni
13 lat temu
Można przytoczyć słowa ojca Kamila Stocha. "Musisz 100 razy przegrać aby raz wygrać".
H
Hermosa AgnieszkaWK
13 lat temu
Dokładnie tak aga79, ważne by nie rezygnować z postawionego celu, bowiem każda porażka zbliża nas do sukcesu i warto myśleć o tym w ten sposób.:)
A
agnieszka smoła
13 lat temu
Ważne, aby nie rezygnować w dążeniu do celu, nawet jak coś nie wyjdzie.:)
Z
Autor Zaradni.pl
13 lat temu
super
Z
Autor Zaradni
13 lat temu
Świetnie napisane!