Przejdź do treści
Sztuczki i ciekawostki

Jak zrobić wino z żyta ?

Ewelina Zach
Ewelina Zach Expert
03 marca 2011 ~1 min czytania
Jak zrobić wino z żyta ?
Przedstawiam krótki przepis ja zrobić pyszne wino o każdej porze bez większego wysiłku.

Kroki

1
Żyto należy dokładnie przebrać, ziarnko po ziarnku, wypłukać, wysuszyć i wsypać do dymiona. Wodę zagotować z cukrem, ostudzić i zalać nią żyto. Dodać 1/3 kostki drożdży.
2
Zatkać dymion korkiem z rurką fermentacyjną i pozostawić w cieple na 12 dni do fermentacji która jest wtedy ukończona gdy ziarna żyta opadną na dno. Wtedy zlać ostrożnie czysty płyn do dymiona, nakryć i zostawić na ok 1/2 roku aby wino się wyklarowało.
3
Gotowe wino należy przelać do butelek i zakorkować butelki. Takie wino powinno leżakować również około 1/2 roku.
4

Uwagi i spostrzeżenia


  • Dla nadanie winu z żyta ładniejszego koloru, można dodać zaraz na początku paczkę rodzynek
  • Oceń tę poradę

    4.9
    (22 głosów)
    Twoja ocena:
    Zapisywanie głosu...

    Komentarze

    Komentarze (15)

    Zaloguj się, aby dodać komentarz.

    A
    Andrzej Maj 13 lat temu
    Do tego przebierania ziarenko po ziarenku przydałby się Kopciuszek. A tak na poważnie warto byłoby spróbować. Kiedyś moi rodzice robili wino z owoców. Było pyszne. A ja jako dziecko lubiłem je wężykiem zlewać, bo tak zawsze niechcący przy zaciąganiu mogłem się trochę napić. Szkoda że to se nie wrati....
    H
    Autor Zaradni.pl 13 lat temu
    Wino z świeżymi drożdżami tragedia .Zawsze do zrobienia wina daje się drożdże winne,można je kupić o różnych smakach:) Robię wina i wychodzą super:)pozdrawiam
    K
    Grzegorz Karpuk 13 lat temu
    Ciekawe, takiego jeszcze nie piłem. Muszę spróbować.
    Z
    Autor Zaradni 13 lat temu
    z żyta ?:D fajne, fajne:)
    K
    Autor Zaradni.pl 13 lat temu
    Piłam takie wielokrotnie, jest przepyszne.
    L
    Piotr Kowalczyk 13 lat temu
    Ktoś robił? smaczne? :)
    Z
    Autor Zaradni 13 lat temu
    ;o
    M
    Marcin Zaradni.pl 14 lat temu
    Do tej pory sądziłem, że piłem już wino ze wszystkiego... do tej pory. Trzeba sprawdzić.
    K
    Jarosław Kostera 15 lat temu
    Extra . mam nadzieje ze wyjdzie . biore sie za robote :))))
    G
    Ewa Wilczek 15 lat temu
    Wino fajna rzecz i pyszna. Uwielbiam winko i chyba skuszę się, trochę przemycę w piwnicy, by mieć na zimę zapasy.

    Ta strona używa plików cookies

    Używamy cookies dla działania serwisu i analizy ruchu. Polityka prywatności