Jak napisać dobrze wypracowanie?
Każda młoda osoba bez wysiłku chciałaby dostawać bardzo dobre oceny w szkole - zwłaszcza za wypracowania. Bo wiadomo: teksty są długie i nużące. Dlatego co zrobić, aby to nie sprawiło większego problemu i pomogło w zdobyciu celującej noty?
Kroki
1
Oczywiście najważniejszą rzeczą jest plan wypracowania. Jest on istotnym elementem, gdyż mając to uczeń ma większość pracy za sobą. Plan pozwala w oczywisty sposób napisać wypracowanie. Przedstawia on to jasno, krok po kroku co należy zrobić. Napewno nie wolno niczego na siłę - bo to tylko może pogorszyć sytuację. Więc gdy jest dużo czasu to lepiej trochę odczekać. Pomysły czasem same przychodzą do głowy :-) Jest to istotne, bo dobrze napisany plan to połowa sukcesu.
2
Z pewnością potem należy wziąć się za "próbne" pisanie. Bo żaden nauczyciel nie będzie zadowolony kiedy wypracowanie będzie nabazgrane i pokreślone. Estetyka również ma tu duże znaczenie wbrew pozorom. Ona świadczy także o uczniu i jego podejściu do przedmiotu. A nauczyciele przykładają do tego rówież dużą wagę. Z pewnością docenią starania ucznia przy ocenie końcoworocznej. Więc staranie się napewno popłaca.
3
Na koniec oczywiście należy przepisać wszystko na czysto i oddać wypracowanie w odpowiedniej formie.
4
Jeśli chodzi o budowę takiego wypracowania, to składa się z 3 części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Rozwinięce czasem ma kilka "wcięć". Każdą nową myśl zaczyna się od nowego akapitu, aby było czytelnie. Niekiedy dodaje się także tytuł. Wstęp i zakończenie muszą mieć podobną długość.
5
Ważna jest także kompozycja. Musi być spójna i ostatnie oraz pierwsze zdania akapitów powinny nawiązywać do siebie.
6
Co do stylu językowego to każdy musi wypracować swój, a ortografię można zawsze sprawdzić w słowniku :)
7
Uwagi i spostrzeżenia
Oceń tę poradę
3.8
(5 głosów)
Twoja ocena:
Zapisywanie głosu...