Jak przywitać się po niemiecku?
Powitanie po niemiecku to wbrew pozorom nie jest taka prosta sprawa. Z tej porady dowiesz się jakich zwrotów używać, gdy chcesz się przywitać po niemiecku.
Kroki
1
Najbardziej typowy zwrot na powitanie to – „Guten Tag“ - czyli po polsku: „dzień dobry“. Tak powinieneś się przywitać w ciągu dnia tj. mniej więcej między godziną 10.00 a 18.00.
2
Gdy spotykasz kogoś rano przywitaj się mówiąc – „Guten Morgen”. Ten zwrot po polsku oznacza również „dzień dobry” (dosłownie tłumacząc to - „dobry ranek”). Często zwrot ten jest skracany i w języku potocznym używa się krótko – „Morgen”. Tak możesz się przywitać wyłącznie w godzinach rannych. (do ok. godz. 10.00)
3
Wieczorem przywitasz się mówiąc – „Guten Abend”. Po polsku to po prostu „dobry wieczór”. Ten sposób powitania obowiązuje od około godz. 18.00.
4
Młodzież często wita się za pomocą zwrotu ”Hallo”, co oznacza po prostu „cześć”. Zwrotu „Hallo” używa się wyłącznie na powitanie. „Cześć” na pożegnanie to „Tschüs“. Warto o tym pamiętać. Powitanie w formie „Hallo” oprócz młodzieży używają również dorośli, ale wyłącznie wtedy, gdy się bardzo dobrze znają.
5
W języku młodzieżowym funkcjonuje również „ciao”. Zwrot ten jest używany zarówno na powitanie jak i pożegnanie.
6
W Austrii i w południowych Niemczech na powitanie mówi się często ”Grüß Gott” co oznacza po polsku „Szczęść Boże”. Natomiast w Szwajcarii mówi się „Grüezi” lub „Salü”.
7
Jak pożegnać się po niemiecku możesz dowiedzieć się tutaj:
https://zaradni.pl/porada/7378,jak_pozegnac_sie_po_niemiecku
https://zaradni.pl/porada/7378,jak_pozegnac_sie_po_niemiecku
Oceń tę poradę
2.4
(7 głosów)
Twoja ocena:
Zapisywanie głosu...
Komentarze
Komentarze (1)
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
G
Ewa Wilczek
14 lat temu
Bardzo fajnie wytłumaczone. ktoś, kto nie zna niemieckiego może dużo dowiedzieć się na temat powitania oraz zwyczajów. Pozdrawiam.