Przejdź do treści
Przed ciążą

Jak przygotować się do ciąży? Informacje dotyczące mężczyzn.

Beata Bogusz
Beata Bogusz Specialist
19 listopada 2009 ~2 min czytania
Jak przygotować się do ciąży? Informacje dotyczące mężczyzn.
W związku z tym, że dzieciątko powstaje z dwóch komórek: jajowej pochodzącej od kobiety oraz z plemnika pochodzącego od mężczyzny, również panowie powinni pomyśleć o zadbaniu o swój stan zdrowia oraz prawidłową kondycję plemników.

Kroki

1
Okres spermatogenezy czyli powstawania plemników trwa około 70 dni, jest to czas potrzebny na wyprodukowanie nowych, pozbawionych szkodliwych substancji , szybkich plemników potrzebnych do zapłodnienia komórki jajowej.
2
Sytuacje, które mogą mieć negatywny wpływ na produkcje plemników oraz możliwości zajścia w ciążę:
• zaburzenia endokrynologiczne w zakresie kierujących gospodarką hormonalną gruczołów pod- wzgórza i przysadki,
• nieprawidłowości chromosomalne,
• przyczyny psychologiczne (obniżona częstość stosunków),
• coraz częściej występująca cukrzyca,
• przebyta chemio- i radioterapia (w trakcie leczenia chorób nowotworowych),
• infekcje wirusowe i bakteryjne (np. zapalenia jądra występującego w przebiegu świnki, chorób przenoszonych drogą płciową),
• choroby o podłożu autoimmunologicznym,
• choroby ogólnoustrojowych i przyjmowanie w trakcie ich trwania leków (np. terapia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, leki stosowane przy nadciśnieniu, antybiotyki, niektóre preparaty hormonalne),
• podniesienie temperatury w mosznie (choroby przebiegające z wysoką gorączką, nieprawidłowy obcisły ubiór, bardzo duża otyłość, zaburzenia naczyniowe — żylaki powrózka nasiennego, wnętrostwo).
3
W związku z tym, że masz wpływ na część sytuacji wpływających negatywnie na jakość i ilość plemników, staraj się to zmienić tak aby wasze starania zakończyły się sukcesem.
4

Uwagi i spostrzeżenia


  • Informacje podane powyżej nie stanowią porady lekarskiej.
  • Tagi

    Oceń tę poradę

    3.8
    (10 głosów)
    Twoja ocena:
    Zapisywanie głosu...

    Komentarze

    Komentarze (2)

    Zaloguj się, aby dodać komentarz.

    N
    Dominika Raźniewska 16 lat temu
    Bardzo dobra porada. Zwraca uwagę na to, że przyszli rodzice wspólnie powinni zatroszczyć się o jak najlepszy start dla dzidziusia. 5*
    R
    Robert Ch 16 lat temu
    Kurcze, nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Bardzo ciekawa i edukująca porada. 5*

    Ta strona używa plików cookies

    Używamy cookies dla działania serwisu i analizy ruchu. Polityka prywatności