Przejdź do treści
Podróże i turystyka

Jak ubrać się na narty?

Małgorzata Naroc
Małgorzata Naroc Adept
17 grudnia 2010 ~5 min czytania
Jak ubrać się na narty?
Na co dzień żyjemy w klimacie, który jest bardzo zmienny i wymagający ciągłego dostosowywania się pod względem ubioru. Za każdym razem chcemy zapewnić organizmowi pełen komfort – niezależnie od tego, czy pada deszcz, wieje wiatr, pada śnieg, lub nawet jest upalnie. Podobnie musimy się zachowywać, jeśli chcemy spędzić udany dzień na nartach.

Kroki

1
Pogoda w górach bywa bardzo zmienna – o tym nie trzeba przypominać. Jednak musimy uzmysłowić sobie, że nasz ubiór również powinien być dostosowany do szybko zmieniającej się aury. Z początku miły, słoneczny i mroźny dzień może zmienić się w lodowaty, pochmurny i wietrzny z silnym opadem śniegu. Jak w takim razie „uodpornić się” na takie kaprysy pogody w trakcie uprawiania sportu?
Krok 1
2
Przede wszystkim nie liczmy na bawełniane i flanelowe koszulki, swetry i puchowe kurtki. Te ubrania były dobre w czasach, gdy pojęcie odzieży technicznej w ogóle nie istniało. Przegląd naszej garderoby rozpocznijmy od odzieży najbliższej naszemu ciału:
Krok 2
3
Bielizna sportowa.
Jest to podstawowa warstwa ubrania. zapewnia naszemu ciału poczucie ciepła i suchości. W chwili obecnej producenci prześcigają się w tworzeniu materiałów coraz lepiej odprowadzających wilgoć. W bieliźnie dobrej jakości możemy być pewni, że nasz pot zostanie skutecznie odparowany z naszej skóry i przekazany do kolejnej warstwy ubioru, a my zachowamy komfortowe ciepło.
Na rynku mamy dostępny pełen wybór bielizny termicznej – koszulki z krótkim i długim rękawem, spodenki krótkie i długie, a wszystko o różnych grubościach, krojach i z dodatkiem domieszek wszelakich materiałów i nowości.
4
Należy pamiętać, aby bielizna była dobrze dopasowana i nie krępowała naszych ruchów – najlepiej jeśli będzie nieodczuwalną powłoką bezpośrednio chroniącą nasze ciało.
Istotnym elementem będą również skarpety narciarskie. Na rynku mamy spory wybór różnych modeli. Odpowiednie skarpety gwarantują nam odprowadzanie wilgoci i zapewnią suchą i ciepłą stopę.
Krok 4
5
Odzież pośrednia.
Pomiędzy bielizną a ubiorem zewnętrznym powinno się stosować dodatkowe warstwy zwiększające nasz komfort cieplny. Należy zwrócić uwagę, aby te materiały były również oddychające. Nie powinniśmy przerywać procesu odprowadzania wilgoci z kolejnych warstw ubioru. W dalszym ciągu zadbajmy o odzież dopasowaną do budowy naszego ciała.
Wraz z poszukiwaniem większej ilości ciepła, dokładamy kolejne warstwy. Stosujmy materiały typu polar, simless, wełna, flis i wszelkiego rodzaju membrany.
Krok 5
6
Odzież zewnętrzna.
Bezpośrednio od warunków atmosferycznych ochrania nas odpowiednia kurtka. Zdecydowanie powinniśmy postawić na dobre, techniczne kurtki zawierające w sobie najwyższej klasy materiały. Ponownie zwróćmy uwagę na możliwość odprowadzania wilgoci oraz odporność na wiatr i wodę. Niezwykle istotne będzie dopasowanie. Warto zwrócić uwagę na ilość i umiejscowienie kieszeni. Kurtki typowo narciarskie będą posiadały liczne dodatki typowo dostosowane do potrzeb sportów zimowych – praktyczne kieszenie na karnet, gogle, telefon, ponadto fartuch na kaptur. Nieodzownym elementem powinny być różnego rodzaju wywietrzniki. Dobra kurtka będzie idealnie sprawdzała się w mroźne grudniowe dni na stoku, jak i w marcowym słońcu. Jedynie warstwa pośrednia powinna być zmieniana w celu zachowania komfortowej temperatury. W ciepłe dni wystarczy stosować kurtki typu softshell lub polar w odpowiedniej klasy windstopperem. Niestety dobra kurtka wymaga sporego wkładu finansowego, natomiast odpowiedni zakup będzie służył nam przez wiele lat.
7
Spodnie.
Podobnie jak w przypadku kurtek, parametrami, na które musimy zwrócić uwagę, to wodoodporność i możliwość odprowadzania nadmiaru wilgoci. Spodnie nie powinny być za długie ani za ciasne. Każdy nasz ruch powinien być wolny od skrępowania. Modele stricte narciarskie są odpowiednio profilowane w miejscach kolan i w pobliżu nogawek. Przy dokonywaniu zakupu zwróćmy uwagę, czy nogawki zmieszczą się na naszym bucie narciarskim, czy posiadają zamek błyskawiczny ułatwiający dostęp do klamer butów oraz fartuch śnieżny.
Krok 7
8
Czapka, rękawice.
Przez głowę tracimy spore ilości ciepła. Dlatego na nartach bardzo istotne jest używanie czapek z windstopperem, tak aby zablokować możliwość przewiewania.
Idealnym rozwiązaniem jest natomiast używanie kasku. Daje nam pełne bezpieczeństwo oraz skutecznie chroni od wszelkich warunków atmosferycznych.
Jeśli chodzi o rękawice stosujmy wytrzymałe materiały. Solidnie wykonane rękawiczki będą z nami przez lata i skutecznie ochronią nasze dłonie przed zimnem. Dobrym sposobem na zwiększenie ilości kumulowanego ciepła jest stosowanie dodatkowej pary cienkich rękawiczek wkładanych do środka właściwej rękawicy. Unikajmy tanich szmacianych rękawiczek, które w kontakcie ze śniegiem lub wodą zamieniają się w nasiąknięte worki, kompletnie odbierające nam przyjemność z dnia na stoku.
Krok 8
9
Gwarancją udanego wypoczynku na świeżym powietrzu i w warunkach zimowych jest dobrze dopasowana i odpowiednia odzież. Nie żałujmy wysiłku i czasu poświęconego na wyszukanie i zakup sprawdzonych ubrań. Zapewnią nam poczucie komfortu i utrzymanie idealnej temperatury przez wiele, wiele lat.
Krok 9

Oceń tę poradę

3.9
(10 głosów)
Twoja ocena:
Zapisywanie głosu...

Komentarze

Komentarze (4)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

H
Autor Zaradni.pl 13 lat temu
Konkretnie opisane:)
K
Autor Zaradni.pl 15 lat temu
I jednocześnie jak się dobrze poszuka to nie można taką dobrą odzież do sportów zimowych po rozsądnej cenie nabyć. Bielizna termoaktywna nie jest bardzo droga, a jej zalety są nieocenione. Jedyne na czym nie powinno się oszczędzać to bezpieczeństwo i dlatego warto wydać więcej na dobry kask, którego nie trzeba będzie wyrzucić po pierwszym uderzeniu w zmrożony śnieg.
L
Aleksander Wilusz 15 lat temu
Widzę tutaj rzetelne podejście do tematu, jednocześnie jest krótko i zwięźle.
W
Jakub Belka 15 lat temu
:) Dobre porady - zwłaszcza zgadzam się z poradą numer 3, odnośnie bielizny termoaktywnej. To pierwsza, bardzo ważna warstwa ubrania - dlatego ważne, żeby była dobrze dopasowana, no i generalnie dobrej jakości. Według mnie Under Armour robi świetną bieliznę tego typu, poza tym wygląda ona świetnie. Sporo na jej temat można się dowiedzieć na stronie fa-pol.pl - mają tam zimową i letnią kolekcję tych ciuchów ;)

Ta strona używa plików cookies

Używamy cookies dla działania serwisu i analizy ruchu. Polityka prywatności