Jak zrobić miód z mniszka lekarskiego?
Jesień, zima, wiosna to czas chorób. Mało kto z nas może oprzeć się przeziębieniu. Co wtedy robić, jak sobie pomóc, skoro nie ma super leków na katar czy grypę, skoro i tak musimy to po prostu przeleżeć?
Kroki
1
Proponuję prosty w sporządzeniu, zdrowy i tani miód z mniszka pospolitego.
Wszyscy wiemy jak wygląda mlecz - najpierw piękny żółty kwiat a potem dmuchawiec.
Kwitnie od kwietnia do czerwca, ale najlepszy czas na zbiór kwiatów to maj. Cała roślina jest jedną wielką apteką, ale my będziemy potrzebowali właśnie kwiatu.
Wszyscy wiemy jak wygląda mlecz - najpierw piękny żółty kwiat a potem dmuchawiec.
Kwitnie od kwietnia do czerwca, ale najlepszy czas na zbiór kwiatów to maj. Cała roślina jest jedną wielką apteką, ale my będziemy potrzebowali właśnie kwiatu.
2
Zbieramy go w maju, na łąkach z dala od dróg, żeby uniknąć zanieczyszczeń.
Wieczorem i rano kwiat jest zamknięty, więc wybieramy się na zbiory w godzinach południowych. Wtedy możemy dokładnie zobaczyć i ocenić przydatność naszego kwiatka. Najlepsze są duże, pięknie żółte, bez uschłych płatków.
Wieczorem i rano kwiat jest zamknięty, więc wybieramy się na zbiory w godzinach południowych. Wtedy możemy dokładnie zobaczyć i ocenić przydatność naszego kwiatka. Najlepsze są duże, pięknie żółte, bez uschłych płatków.
3
Zrywamy 200 sztuk kwiatów (bez ogonków), wkładamy bez mycia do naczynia. Szorujemy 1 cytrynę, kroimy ze skórką w cieniutkie plasterki i mieszamy z kwiatkami.Zalewamy 1 l wody i gotujemy przez 15 minut po czy odstawiamy na 24 godz. Po tym czasie całość miksujemy, następnie dodajemy 1kg cukru i gotujemy przez 1,5 godz. do uzyskania gęstej masy.Gorącą rozlewamy do słoiczków (nie pasteryzujemy).
Zobacz też jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego - polecam.
Zobacz też jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego - polecam.
4
Uwagi i spostrzeżenia
Oceń tę poradę
3.5
(2 głosów)
Twoja ocena:
Zapisywanie głosu...