Przejdź do treści
Inne

Jak rozmawiać z nauczycielem by zyskać jego sympatię?

Alicja Kozicka
Alicja Kozicka Adept
13 czerwca 2014 ~3 min czytania
Jak rozmawiać z nauczycielem by zyskać jego sympatię?
W związku z tym, że zbliża się koniec roku szkolnego pragnę udostępnić wam klucz do sukcesu. Gdy zamyka się drugi semestr w szkołach panuje zamieszanie. Nauczyciele proponują poprawy na które nie ma już w zasadzie czasu. Najlepszą sytuację mają uczniowie lubiani przez nauczycieli, w związku z tym najlepszym sposobem na ułatwienie sprawy jest stać się jednym z nich. Dzięki moim wskazówkom ominiecie zbędne testy i zyskacie w oczach nauczycieli. Musicie tylko odpowiednio je wykorzystać i zastosować się do zasad, które przedstawiłam w krokach poniżej.

Kroki

1

Ocena wizualna.

Podczas rozmowy musisz zachować nienaganną postawę. Założone ręce lub ukryte w kieszeniach sprawią, że przybierzesz tzw. postawę obronną. Trzymaj się od tego z daleka. Ręce powinny być luźno opuszczone, stój wyprostowany z głową lekko uniesioną. Nie uciekaj wzrokiem, przez cały czas obserwuj nauczyciela i jego reakcje na Twoją wypowiedź. Będzie to świadczyło o Twoim przekonaniu i wiarygodności. Mów spokojnym ale zdecydowanym tonem. Dzięki odpowiedniej postawie jesteś o krok do przodu. Robisz dobre pierwsze, które na długo pozostaje w pamięci rozmówcy.
Podchodząc do nauczyciela nie zaczynaj od razu walki o oceny. Musisz ładnie się przywitać, spokojnie wyjaśnić sytuację i dopiero wtedy zabrać się za działanie. Najlepiej zacząć rozmowę w ten sposób:
"Dzień Dobry. Czy ma Pan/Pani chwilkę? Chciałbym porozmawiać o...."
2

Kieruj prośby, nie stawiaj wymagań.

Nauczyciel jest osobą o wyższej randze niż uczeń. Nie możesz więc narzucać mu swoich poglądów, ale możesz go do nich przekonać. Utrzymuj wysoką kulturę osobistą podczas rozmowy. Wysłuchaj rozmówcy do końca, a później przedstaw mu swój punkt widzenia. Używaj zwrotów grzecznościowych (tj. Pan/Pani). Pokaż nauczycielowi, że masz do niego szacunek i liczysz się z jego zdaniem. Wcześniej zastanów się w jaki sposób możesz to rozegrać.
Przykładowo - Jest to Twój ostatni rok w danej szkole. Zawsze zdawałeś język niemiecki na 4. W tym roku średnia Twoich ocen wychodzi ponad 3,5 lecz nauczyciel nie chce postawić Ci 4.

Jak sobie z tym poradzisz?

Do sprawy musisz podejść na spokojnie. Tylko wtedy rozmówca da Ci szansę na działanie, nie odsyłając się od razu z kwitkiem. Przeprowadź rozmowę rozsądnie i cały czas miej sytuację pod kontrolą. Nauczyciel nie pozwoli sobie na prawienie wyrzutów.

Rozwiązanie:
"Czuję się nieco pokrzywdzony, ponieważ uważam, że zasługuję na lepszą ocenę. Co roku dostawałem ocenę dobrą i teraz na zakończenie szkoły także chciałabym ją mieć. Byłem rzetelnym uczniem, nie opuszczałem zajęć, nie sprawiałem problemów. Może nie udzielałem się zbyt wiele na lekcjach, ale prowadzę zeszyt i uważnie słucham. Proszę, niech Pan/Pani to jeszcze przemyśli."
3

Zaskocz, daj coś od siebie.

Zamiast czekać aż nauczyciel każe wykonać Ci jakąś pracę, wyprzedź go. Na pierwszą rozmowę o ocenie możesz przynieść już gotową pracę. Najlepiej jeśli temat będzie obszerny i zdecydowanie zaskoczysz nim nauczyciela. To buduje Twoją osobę w jego oczach. W ten sposób szybko zobaczy, że nie jest Ci to obojętne i napewno doceni Twoje starania.

Przykładowe tematy wypracowań:
Historia - Jakie skutki sprowadziła na Polskę II Wojna Światowa?
J. Polski - Zabawa słowem. Poprawne słowotwórstwo.
WOS - Polska a inne kraje.
Geografia - Nadzywczajne zjawiska pogodowe.
Biologia - Ukryty świat.
Religia - Wiara, nadzieja, miłość - trzy kroki od Boga.

Tagi

Oceń tę poradę

1.0
(1 głos)
Twoja ocena:
Zapisywanie głosu...

Komentarze

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Ta strona używa plików cookies

Używamy cookies dla działania serwisu i analizy ruchu. Polityka prywatności