Jak uniknąć opłat bankowych?
Czy zdarzyło się wam założyć "darmowe" konto w banku po czym okazało się, że kosztuje was ono kilka, kilkanaście złotych miesięcznie? A może używacie jeszcze konta którego założyliście w zeszłym wieku, które nie oferuje nic poza najwyższymi na rynku opłatami? Ten krótki poradnik pomoże uniknąć opłat bankowych i pozwoli w prosty sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
Kroki
1
Opłaty za prowadzenie konta - przeżytek minionej epoki. Większość banków oferuje dziś darmowe konta. Zazwyczaj, wystarczy tylko pójść do placówki swojego banku by zamienić płatne konto na darmowe bez utraty jakichkolwiek profitów.
2
Nie dajmy się również naciągnąć na płatny ROR ale za to z "wysokim" oprocentowaniem. Jeżeli mamy zapłacić 6 zł miesięcznie, za konto oprocentowane na 3%, to żeby koszty nam się zwróciły powinniśmy trzymać na nim blisko 2500 zł. Niezbyt dobra inwestycja.
3
"Karta płatnicza za darmo jeżeli wydasz miesięcznie 200 zł", "konto za darmo jeżeli dokonasz miesięcznie 10 transakcji" - omijajmy takie produkty z daleka, będą nas motywowały by wydawać pieniądze - często na rzeczy których nie potrzebujemy.
4
Przelewy z kont oszczędnościowych na inny rachunek. Trzeba zachować ostrożność przy dokonywaniu takich transakcji, bywa, że np. pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa a następne kosztują, przelew darmowy w obrębie banku ale na konto zewnętrzne pobierana jest opłata.
5
Wyciągi - zazwyczaj papierowe wyciągi są płatne. Zastanów się, czy nie wygodniej otrzymywać e-wyciąg za darmo?
6
Bank w każdej chwili może zmienić cennik ale musi cię o tym poinformować i dać czas na ewentualne rozwiązanie umowy. Niestety banki często wysyłają informację w formie reklamy np. "Zwiększyliśmy oprocentowanie twojego konta!*"
*i wprowadziliśmy za to opłatę miesięczną.
Banki robią to w formie reklamy mając nadzieję, że wyrzucisz ją nie doczytując do końca o co chodzi.
*i wprowadziliśmy za to opłatę miesięczną.
Banki robią to w formie reklamy mając nadzieję, że wyrzucisz ją nie doczytując do końca o co chodzi.
7
Zastanów się, czy potrzebujesz kilku kont bankowych? Nawet jeżeli wszystkie są darmowe, to może się zdarzyć, że któryś z banków wprowadzi opłatę a tobie to umknie - nie będziesz przecież czytał aktualizacji regulaminu każdego banku.
8
Zrezygnuj z debetu, jest on wysoko oprocentowany, często jest za niego miesięczna opłata i możesz naruszyć go nieświadomie. Bankomat nie poinformuje cię, że skończyła ci się gotówka na koncie.
9
Uwagi i spostrzeżenia
Oceń tę poradę
4.6
(20 głosów)
Twoja ocena:
Zapisywanie głosu...
Komentarze
Komentarze (15)
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
T
Kuba Zaradni.pl
13 lat temu
Ciekawa porada, warto się dostosować do tych wskazówek.
Z
Autor Zaradni
13 lat temu
ważne, dzięki za poradę
Z
Autor Zaradni.pl
13 lat temu
świetna p[orada
K
Kamila Siemiątkowska
13 lat temu
Dobra porada, warto przeczytać.
M
Autor Zaradni.pl
13 lat temu
tak na dobrą sprawę to nie ma nic za darmo...
S
Dorotka Zaradni.pl
13 lat temu
fajna porada :) też o tym pisałam nie tak dawno jak to banki stosują ukryte opłaty
https://zaradni.pl/porada/9372,jak_przy_wyborze_konta_bankowego_sprawdzic_czy_naprawde_jest_ono_darmowe
https://zaradni.pl/porada/9372,jak_przy_wyborze_konta_bankowego_sprawdzic_czy_naprawde_jest_ono_darmowe
S
Marta Stolarczuk
13 lat temu
Dobra porada, warto zauważyć, że coraz więcej banków, żeby pozyskać klientów, oferuje darmowe konta, co do kart płatniczych, ja osobiście jeszcze nie spotkałam się, aby były całkowicie darmowe, ale może i na to banki w końcu przystaną, w końcu chodzi o to, żeby pozyskać klienta i nie stracić. Pozdrawiam:)
T
Autor Zaradni.pl
14 lat temu
Całkiem fajna porada.
K
Grzegorz Karpuk
14 lat temu
Bardzo dobrze opisane. Jeżeli tylko nie jesteśmy związani kredytem z jakimś bankiem to przy jakiejkolwiek niekorzystnej zmianie, wprowadzeniu opłat itp powinno się od razu z niego rezygnować i przejść do innego.
M
Marek Zaradni.pl
14 lat temu
Dobre - szczególnie krok 3.