Jak zrozumieć "mowę" kota?
Wielokrotnie słyszymy różne dźwięki, które wydaje z siebie nasz kot, jednak nie zawsze wiemy co one oznaczają. Warto zatem poświęcić im chwilę uwagi, aby cieszyć się zrozumieniem naszego kociaka. Z pewnością zwierzę odwzajemni nam się swoją miłością i oddaniem.

Mruczenie.
Taki odgłos kot wydaje z siebie nie otwierając pyszczka. Świadczy on zazwyczaj o poczuciu szczęścia i zadowolenia. Słyszymy ten dźwięk najczęściej podczas głaskania i pieszczenia kota. Nie zawsze jednak jest to dźwięk pojawiający się w sytuacjach pozytywnych. Może on bowiem występować również w momentach nie komfortowych dla kota, np. podczas wizyty u lekarza lub w czasie walki.
Miauczenie.
Jest to chyba najbardziej popularny odgłos wydawany przez kota.
Możemy zauważyć, że w ten sposób zwierzę okazuje radość na nasz widok, gdy wracamy do domu. W taki sam sposób domaga się jedzenia. Jego miauczenie staje się bardzo natarczywe i wyraźne, gdy zdarzy nam się zamknąć kota przez przypadek w jakimś pomieszczeniu. Wtedy, miaucząc bardzo energicznie i zdecydowanie domaga się wypuszczenia.
Gruchanie.
Okazuje się, że nie tylko gołębie potrafią to robić. Koty gruchają np. wabiąc swoją kocią partnerkę.
Parskanie.
Jest dźwiękiem, który oznacza u kota strach i gotowość do obrony. W żadnym razie nie świadczy o chęci ataku.
Pisk.
Kot wydaje z siebie dźwięk o bardzo wysokich tonach, gdy jest zmuszony do obrony przed silniejszym przeciwnikiem.
Jak widać "mowa" kota nie jest trudna do przyswojenia przez człowieka. Warto więc postarać się zrozumieć co kot ma nam do "powiedzenia" po to, aby osiągnąć zrozumienie i przyjaźń między nami a naszym podopiecznym..
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-01-16 21:00:58
Dodaj komentarz