Jak założyć akwarium z rybkami?

Porady skierowane są przede wszystkim do nowicjuszy,którzy nie wiedzą od czego zacząć.Być może inni również znajdą coś o czym nie wiedzieli.

1

Pierwsze co musimy zrobić to zastanowić się ile czasu jesteśmy w stanie poświecić oraz jakie miejsce mamy na akwarium.Większe akwarium nie oznacza od razu więcej wymaganego czasu ponieważ rzadziej będziemy musieli wymieniać w nim wodę.Przykładowo w akwarium o pojemności 50l trzeba wymieniać co miesiąc a o pojemności 200l wystarczy co 3-6 miesięcy.Jeśli mamy mało czasu powinniśmy również wybrać ryby żyworodne,którymi się zajmiemy a nie znoszące ikrę.


2

Następnie wybieramy miejsce na nasz zbiornik.Najlepiej niech będzie to dobrze oświetlone miejsce,dzięki czemu nie będziemy musieli używać oświetlenia w dzień,a gdy zastosujemy preparat na glony będzie to idealne miejsce.To na czym ma stać nasze akwarium jest również ważną rzeczą ponieważ woda jest dosyć ciężka i potrafi załamać lub wygiąć stolik co doprowadzi do pęknięcia a następnie do zalania i nie potrzebnych strat.


3

Teraz gdy już mam wszystko obmyślone bierzemy się za zakupy.
Są to:
-akwarium
-pokrywa wraz z oświetleniem
-filtr
-termometr
-żwir
-rośliny
-i oczywiście ryby oraz pokarm dla nich


4

Co do ryb to wymienię kilka gatunków godnych polecenia z którymi nowicjusz sobie poradzi:
-pawie oczka(obowiązkowo jedna parka lub więcej)
-mieczyki(obowiązkowo jedna parka lub więcej)
-molinezje(obowiązkowo jedna parka lub więcej)
-neonki(kolorowe,ładnie prezentujące się w stadzie,aczkolwiek początkujący nie poradzi sobie z ich rozmnażaniem)
-glonojad(jak sama nazwa wskazuje bardzo pożyteczne,jeden lub dwa na nie wielkie akwarium w zupełności wystarczą)
-kirysy(również są pożyteczne ponieważ "odkurzają"nam podłożę,warto mieć ich 3-4 na małe akwarium)
Odradzam kupno ślimaków akwariowych ponieważ szybko się rozmnażają i później nie są ozdobą tylko nie chcianą plagą z którą trudno sobie poradzić.


5

Ostatni krok to złożenie tego wszystkiego "do kupy".A więc umieszczamy akwarium na danym miejscu.Warto włożyć pod nie cienką tekturę.Następnie napełniamy akwarium do 2/5 wysokości.Rozmieszczamy żwir równomiernie,wcześniej go płucząc kilkakrotnie.Teraz sadzimy roślinki oraz umieszczamy ozdoby oraz termometr.Znów napełniamy do ok.(wysokości akwarium minus 5 cm).Teraz umieszczamy filtr i gotowe.Przed wpuszczeniem ryb najlepiej zaczekać kilka godzin lub więcej ponieważ jest to zdrowsze,bezpieczniejsze i mniej stresujące dla nich.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.06.2011

Komentarze

Niestety nie mogę się zgodzić z:
- punktem 1 a konkretnie z tymi 'wymianami' wody.
Wody w akwarium się NIE WYMIENIA!!! Podstawą jest sprawnie działający, odpowiednio dobrany filtr biologiczny. Następnie należy okresowo (w zależności od wielkości zbiornika, obsady, filtracji, ilości roślin.......) PODMIENIAĆ część wody - NIGDY NIE WYMIENIAMY CAŁOŚCI WODY!!!
Temat rzeka - więc odsyłam do witryn na temat akwarystyki - jest ich mnóstwo w sieci.
Ewentualnie proszę pytać o szczegóły - odpowiem.

- punkt 2 - stawianie zbiornika w dobrze oświetlonym miejscu po to aby go nie oświetlać sztucznie i dodawanie preparatów na glony?? Oj nieładnie........
- punkt 5 - pod akwarium podkładamy matę, karimatę lub styropian - tektura nie jest dobrym rozwiązaniem.
Ryb nie wpuszczamy po kilku godzinach!!! Woda oraz filtr musi 'dojrzeć'. Znów odsyłam do źródeł w sieci.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-09 00:27:17

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj