Jak założyć akwarium słodkowodne?

Niewątpliwie akwarium jest piękną ozdobą dla domu. Jest też świetnym rozwiązaniem, kiedy dziecko domaga się zwierzątka. Nie wymaga dużego wkładu finansowego ani pracy, a będzie cieszyć oczy domowników i odwiedzających nas gości.

  • zklane akwarium z oświetloną pokrywą, filtr, grzałka z termostatem, termometr, żwirek, rośliny, ozdoby, preparat do klarowania wody, ryby, pokarm dla rybek
1

Decydujemy się na wielkość akwarium dostosowując do naszych możliwości mieszkaniowych i finansowych. Podstawowy sprzęt akwariowy:
- szklane akwarium z oświetloną pokrywą,
- filtr powietrza,
- grzałka z termostatem,
- termometr,
- siatka do połowu ryb,
- mata amortyzująca pod akwarium


2

Urządzamy wnętrze.
Akwarium umieszczamy z dala od grzejników, miejsc w których mogłoby ulec zbiciu, oraz gdzie jest duży ruch, bo wpływa to stresująco na ryby.Pod akwarium dajemy podstawkę amortyzującą. Żwir płuczemy w wiaderku, a korzenie, sztuczne rośliny, oraz ozdoby płuczemy pod bieżącą wodą bez użycia środków chemicznych.
Na tylną ścianę akwarium możemy przykleić kolorową tapetę. Na dno wysypujemy żwirek (kolor, kształt, wielkość dowolne). W żwirku umieszczamy rośliny. Prawdziwe roślinki sadzimy, gdy mamy akwarium zalane do polowy wodą. Większe sadzimy z tyłu, mniejsze z przodu. Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością roślin i zostawić miejsce do pływania naszym rybkom. Początkującym akwarystom radzę kupić sztuczne roślinki, gdyż prawdziwe wymagają innego podłoża i więcej pracy. Na żwirku umieszczamy różne przedmioty służące rybkom do chowania się np. zamki, korzenie (z muszlami uważajmy, bo zmieniają one twardość wody). Termometr umieszczamy w pewnej odległości od grzałki, bo w przeciwnym razie będzie nieprawidłowo pokazywał temperaturę.


3

Przed zalaniem akwarium uzdatniamy wodę za pomocą preparatu do klarowania wody. Zalewamy akwarium, uruchamiamy filtr i grzałkę. Niestety, na wpuszczenie rybek musimy poczekać około dwóch tygodni, aby w akwarium wytworzyło się odpowiednie środowisko. Wcześniej możemy wpuścić glonojada i kirysy (ja wpuściłam 2 dni po uruchomieniu akwarium).


4

Przy wyborze rybek uwzględnijmy wielkość ich nowego domu. Pamiętajmy też, że nie wszystkie gatunki mogą mieszkać razem. Przy wyborze rybek uwzględnijmy wielkość ich nowego domu. Pamiętajmy też, że nie wszystkie gatunki mogą mieszkać razem. Początkującym akwarystom radzę kupić ryby bardziej odporne na warunki środowiskowe np. gupik, mieczyk, bojownik. Częstym błędem początkujących jest wpuszczenie zbyt dużej ilości ryb do zbyt małego akwarium. Trzymajmy się zasady 1cm długości ryby na 1 litr wody.
Przy zakupie ryb zwróćmy uwagę na ich zdrowy wygląd. Zdrowe ryby mają wyprostowane, niepostrzępione płetwy, brak ubytków łusek, ran , maja dobry apetyt. Pamiętajmy, że jedne ryby żyją w stadzie, a inne nie tolerują rywali. Różne ryby lubią też różne temperatury wody- zapytajmy o to sprzedawcę.


5

Transport rybek do domu powinien być możliwie jak najkrótszy i starajmy się, by temperatura zbytnio się nie obniżyła. Ryb nie przekładamy bezpośrednio do akwarium, bo mógłby to być dla nich zbyt duży szok, tylko robimy to powoli. Do pojemnika, w którym przynieśliśmy ryby dolewamy wody z akwarium i czekamy kilka minut( ok 10), po czym dolewamy jeszcze raz. Po kilku minutach możemy przełożyć ryby razem z wodą z woreczka. Teraz pozostało nam już tylko nakarmić rybki i cieszyć się naszym akwarium.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.11.2012

Komentarze

Fajna sprawa takie akwarium. Ja jednak wole terrarium;)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-08 20:54:36

kiedyś chciałam miec akwarium ale jakoś się nei zdecydowałam

Ostatnio zmieniony: 2012-11-18 11:58:00

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj