Jak uszy kota sygnalizują dobry lub zły nastrój?
Zmiana położenia uszu może wiele powiedzieć o nastroju kota w danej chwili. Koty mają bardzo wyczulony słuch i wychwytują każdy szmer albo to, co dzieje się w pobliżu. Uszy są, jak lokalizator, który pozwala ustalić źródło wydobywającego się dźwięku.

Stwierdzono, że koty mają pięć, charakterystycznych ułożeń uszu, które informują nas o ich zamiarach.
Sytuacja, w której kot ma małżowiny uszne ustawione do przodu i nieco na boki, mówi o rozluźnieniu. Kot w sposób spokojny kontroluje i wychwytuje płynące dźwięki z zewnątrz. Jest opanowany i wie na bieżąco, co dzieje się w jego pobliżu.

W chwili, gdy kot odpoczywa, a zainteresuje się innym sygnałem, to jego uszy instynktownie ustawią się prosto tam, gdzie usłyszał dźwięk. To wygląda trochę tak, jakby uszy kota zamieniły się w radary. Widać, jak kot analizuje sytuację, jednak nie wymaga ona jeszcze wstania z legowiska. Uczestniczy w sytuacji, nadal odpoczywając.
Niezdecydowanie, podenerwowanie, jakiś konflikt wewnętrzny manifestuje poruszając nerwowo uszami. Przy tym jest niespokojny i za wszelką cenę chce podążać za tym ciekawym dźwiękiem. Tu wygrywa oczywiście kocia ciekawość. Zawsze kot musi sprawdzić i nic nie może być przez niego pominięte.

Kot zdenerwowany, niepewny, przestraszony chowa uszy bardzo płasko przy głowie. Prawie są one niewidoczne. Dzieje się tak, najczęściej, podczas walki. Kot, aby nie zostać zranionym, chowa uszy. U kota są one bardzo czułym punktem. Dzięki takiej postawie kot wychodzi zwycięsko z walki i bez większych urazów.

Zaczepna postawa, agresywna, informująca o ataku, to przede wszystkim uszy na wpół postawione i przypłaszczone, ale nie do końca. Takie zachowanie jest charakterystyczne, gdy kot chce zaatakować swojego przeciwnika i jest na niego zdecydowany, a także nie musi chronić swoich uszu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Poprawna interpretacja zachowań kotów przez właścicieli, pozwoli na prawidłowe ich rozumienie. Jak okazuje się, wielu z nas nie potrafi odczytywać zachowań swoich pupili i często prowadzi to do błędnych wniosków.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 18:49:28
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 16:27:02
Dodaj komentarz