Jak rozpoznać stan emocjonalny konia?
Odczytywanie mowy ciała konia nie jest czymś, czego można się nauczyć z książki, jednak znając choć trochę teorii, łatwiej będzie nam zauważyć pewne zachowania.
Odprężenie.
Spokojne parskanie, głowa na wysokości linii grzbietu lub niżej, ogon luźny, w czasie ruchu falujący. Ruch łagodny.
Znudzenie.
Głowa opuszczona, uszy odstawione na boki. Głowa ustawiona pionowo lub nos wysunięty przed pion.
Strach.
Głowa uniesiona. Uszy postawione (skupienie na źródle strachu) lub położone po sobie (ucieczka, gotowość do ataku). Błyskanie białkami oczu, napięcie mięśni.
Agresja.
Głowa uniesiona lub opuszczona (w zależności od sytuacji), ale przy napiętej i wygiętej szyi. Nozdrza znajdują się za linią pionową nosa (taki "schowany" nos). Uszy położone po sobie (koń w ten sposób próbuje je uchronić przed ew. urazami, stąd powtórzenie). Błyskanie białkami oczu, napięcie mięśni (kolejna powtórka ze strachu: jedno oznacza silną ekscytację- ale z powodu adrenaliny, a nie radości, drugie gotowość do działania- ucieczki lub ataku). Koń gotowy do ataku "przysiada" na zadzie.
Zdenerwowanie.
Usztywnienie, nerwowe machanie ogonem, strzyżenie uszami, kłapanie zębami. W trakcie pracy gryzienie wędzidła.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Powyższy tekst jest ogólny i wszystkie zachowania powinny być ropatrywane indywidualnie (w zależności od sytuacji, konia i in.) Nie należy też szuflatkować zachowań- np. machanie ogonem może oznaczać zdenerwowanie lub odganianie owadów. Trzeba obserwować nie tylko konia, lecz również otoczenie.
Dodaj komentarz