Jak rozpoznać stan emocjonalny konia?

Odczytywanie mowy ciała konia nie jest czymś, czego można się nauczyć z książki, jednak znając choć trochę teorii, łatwiej będzie nam zauważyć pewne zachowania.

1

Odprężenie.
Spokojne parskanie, głowa na wysokości linii grzbietu lub niżej, ogon luźny, w czasie ruchu falujący. Ruch łagodny.


2

Znudzenie.
Głowa opuszczona, uszy odstawione na boki. Głowa ustawiona pionowo lub nos wysunięty przed pion.


3

Strach.
Głowa uniesiona. Uszy postawione (skupienie na źródle strachu) lub położone po sobie (ucieczka, gotowość do ataku). Błyskanie białkami oczu, napięcie mięśni.


4

Agresja.
Głowa uniesiona lub opuszczona (w zależności od sytuacji), ale przy napiętej i wygiętej szyi. Nozdrza znajdują się za linią pionową nosa (taki "schowany" nos). Uszy położone po sobie (koń w ten sposób próbuje je uchronić przed ew. urazami, stąd powtórzenie). Błyskanie białkami oczu, napięcie mięśni (kolejna powtórka ze strachu: jedno oznacza silną ekscytację- ale z powodu adrenaliny, a nie radości, drugie gotowość do działania- ucieczki lub ataku). Koń gotowy do ataku "przysiada" na zadzie.


5

Zdenerwowanie.
Usztywnienie, nerwowe machanie ogonem, strzyżenie uszami, kłapanie zębami. W trakcie pracy gryzienie wędzidła.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Powyższy tekst jest ogólny i wszystkie zachowania powinny być ropatrywane indywidualnie (w zależności od sytuacji, konia i in.) Nie należy też szuflatkować zachowań- np. machanie ogonem może oznaczać zdenerwowanie lub odganianie owadów. Trzeba obserwować nie tylko konia, lecz również otoczenie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.04.2011

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj