Jak przyzwyczaić psa do dziecka?

W momencie, gdy wiemy, że na świat ma przyjść dziecko, a w domu jest pies, to należy go do tej zmiany odpowiednio przygotować. Musi nauczyć się, że dziecko stanie się na pewien czas ważniejsze od niego. W takich chwilach pies zazwyczaj staje się zazdrosny oto, że nie poświęca się mu tyle czasu, jak dotychczas. Przyzwyczaić psa do dziecka na pewno się da, jednak trzeba to zrobić odpowiedzialnie i z wyprzedzeniem, a nie narażać dziecko i psa na stres.

1

U psa pojawia się naturalna zazdrość, że zostaje odsunięty na drugi plan. Oczywiście pies uspokoi się z czasem i przywyknie, nawet pogodzi się z faktem przybycia nowego członka rodziny. Jednak z ciekawości w tym, początkowym okresie nie należy psa do dziecka bezpośrednio dopuszczać.


2

Zazdrość przejawia się w tym, że pies potrafi wszystko zjeść, co do niego nie należy albo w innym przypadku nigdy mu to nie smakowało. Choćby miał pęknąć z obżarstwa, to i tak zje tylko dlatego, żeby w żadnym wypadku, kto inny tego nie dostał. Taka jest psia natura. Ważne w tym aspekcie są względy właściciela. Pierwszeństwo w głaskaniu i dostępie do miski, zazwyczaj w tym temacie przejawia się psia zazdrość.


3

Jak przyzwyczaić psa do dziecka? Należy robić to systematycznie. Najlepiej już od małego szczeniaka, uczyć go, że w domu istnieją miejsca, gdzie pies nie będzie zaglądał. Gdy pojawi się w naszym domu dziecko, to nie należy psa odrzucać. Dla niego takie zachowanie będzie niezrozumiałe i może być przyczyną stresu i rosnącej agresji, spowodowanej zazdrością.


4

Pies musi wiedzieć wyraźnie, że łóżko nie jest dla niego i dostęp do niego mają tylko opiekunowie. Jego miejsce jest na posłaniu albo w specjalnym koszu do spania. Gdy pies zrozumie, że nie wolno tam wchodzić, to nie będzie się pchał do łóżeczka dziecka.


5

W tym czasie powinniśmy częściej kontrolować naszego pupila, ponieważ biega po podwórku i może przez przypadek coś przenieść pasożyty na nasze Maleństwo. Wskazane są regularne wizyty i szczepienia u weterynarza.


6

Należy dozować czas, który poświęcany jest psu i konsekwentnie uczyć go, że w domu będzie jeszcze jeden członek rodziny, ale nie dawać mu odczuć, że powinien być zagrożony. W obecności dorosłych pokazywać przez krótki czas nowego przybysza. Pies musi przyzwyczaić się do dziecka i jego zapachów. Sukcesywne oswajanie się z nową sytuacją, pozwoli na to, że pies zacznie traktować dziecko, jako kolejnego członka rodziny.


7
http://www.flickr.com/photos/pinkpoppyimages/7241384374/sizes/m/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/pinkpoppyimages/7241384374/sizes/m/in/photostream/

Pieszczoty i zabawy z psem powinny odbywać pod nieobecność dziecka. To zwiększy komfort psychiczny psa, przez co stanie się spokojniejszy i szybciej zaakceptuje nową okoliczność.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.09.2012

Komentarze

Zwierzęta i dzieci mogą razem funkcjonować tylko trzeba jednemu i drugiemu zapewnić bezpieczeństwo.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:37:16

Bardzo przydatna porada:)pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:00:28

Pies nie będzie rozumiał pewnych zachowań swoich opiekunów pochłoniętych nowymi obowiązkami. Nie można w żadnym wypadku psa odstawiać na boczny tor i czekać aż "samo" się uspokoi. Nic podobnego! Należy pracować nad psychiką psa i właśnie w takich chwilach poświęcać mu więcej czasu niż do tej pory. Musi mieć czas zrekompensowany tym, że w domu pojawił się ktoś nowy. Absolutnie dziecko nie może stać się rywalem psa, bo ujawni się w psie instynkt nakierowany na bezwzględną walkę o wszystko, a to może doprowadzić do tragedii. Pozdrawiam gliwicka

Ostatnio zmieniony: 2012-09-09 11:26:07

Super porada. Zazdrość psa może czasem prowadzić do dość niebezpiecznych zachowań w stosunku do nowoprzybyłego potomka.Ludzie często tego nie rozumieją i nie zdają sobie sprawy, że wina leży po ich stronie, bo nie przygotowali zwierzęcia do nowej, stresującej dla niego sytuacji. Posiadacze psów powinni o tym pamiętać!

Ostatnio zmieniony: 2012-09-09 08:08:11

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj