Jak przeprowadzic inhalacje u kota?

Mamy środek sezonu przeziębieniowego. U ludzi. Ale tego typu dolegliwości nie omijają także naszych miałczących milusińskich. Jednym z objawów może być katar. Konia z rzędem temu, kto namówi kota na wysmarkanie się w chusteczkę. W związku z tym, iż koty są raczej na bakier z tego typu praktykami, wydzielina zapalna (śluz, ropa, lub mieszanina tych wydzielin) zalega w górnych drogach oddechowych. Potocznie rzecz ujmując kot ma "zatkany nos". Nietrudno sobie wyobrazić, iż jest to sytuacja wysoce niewygodna. Kot "furczy", słychać jego głośny oddech, oddycha przez pyszczek, który jest cały czas otwarty. Przy okazji zwierzak robi się bardziej osowiały, nie je (bo gdy je nie może oddychać żadną drogą) i zaczyna się prawdziwa kaskada choroby. Oczywiście warto udać się wówczas do weterynarza, by ten sprawdził czy chodzi tylko o katar lub o coś więcej oraz zalecił leczenie. Oprócz leków istnieją jednak także inne sposoby które mogą pomóc doraźnie w udrożnieniu dróg oddechowych - INHALACJE. Uwaga koty są wrażliwe na liczne olejki aromatyczne, więc najbezpieczniej jest inhalować kota zwykłą parą wodną. Dobrym pomysłem jest także dodanie do wody ACC. Jest to preparat, do kupienia w aptece bez recepty, zawiera acetylocysteinę, substancję, która zmniejsza lepkość śluzu, przez co również ułatwia jego ewakuację z dróg oddechowych. Szczegół w instrukcji :)

  • kubekubek lub głęboka miseczka do połowy wypełniona wrzątkiem, tabletka musująca ACC (do kupienia w aptece) - opcjonalnie, ręcznik, może przydać się druga osoba do pomocy
1

Zagotowujemy wodę na inhalację.


2

Przelewamy wodę do kubka czy innego zastosowanego naczynia do ok połowy wysokości. Nie może być jej zbyt dużo, bo wtedy wzrasta ryzyko, że poparzymy siebie lub kota. Można dodać 1 tabletkę ACC.


3

Bierzemy kociaka na ręce. Druga osoba podstawia pod pyszczek kubek z parującym płynem. Staramy się przytrzymać pyszczek zwierzaka jak najbliżej kubka. O ile jest to możliwe można przykryć kotka ręcznikiem lub kawałkiem innego materiału, wtedy osoba trzymająca zwierza kontroluje rękom,a czy kot nie jest zbyt blisko gorącego płynu.


4

Idealnie jest by taka domowa inhalacja trwała ok 10 minut. Lub tak długo, jak kotek na to pozwoli. Inhalacje czystą parą wodną można powtarzać nawet 4 krotnie jednego dnia. Z dodatkiem ACC wykonujemy 1 raz, a pozostałe tylko wodą.


5

Zwierzak oczywiście nie do końca wie, że te zabiegi są dla jego dobra, więc może się bronić. Jeżeli zwierzę bardzo się buntuje, nie róbmy nic na siłę. Co nie oznacza, że trzeba się od razu poddawać, spróbujmy po prostu później. Faktem jednak jest, iż para wodna przynosi ulgę w oddychaniu więc prawdopodobne jest, iż nasz milusiński będzie spokojnie przyjmował tego typu zabiegi. Powodzenia!!!


6

Oczywiście warto udać się wówczas do weterynarza, by ten sprawdził czy chodzi tylko o katar lub o coś więcej oraz zalecił leczenie


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.01.2013

Komentarze

Zawsze można próbować, dużo zależy od "chęci współpracy" kota lub uporu właściciela ... :) Nie mniej mam nadzieję, że porada się nie przyda! :) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2013-01-10 21:00:51

Mój kot raczej by nie dał sobie zrobić inhalacji:( Na szczęście jest zdrowy:) A tak w ogóle to do głowy by mi nie przyszło, ze można kotu robić inhalacje.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-08 08:17:59

Cenne uwagi:)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-07 12:20:56

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj