Jak pozbyć się łupieżu u kota?
Łupież u kota jest przypadłością chorobową i może mieć różne podłoża. Nie tylko ze względów estetycznych, łupież u kota należy zlikwidować, ale przede wszystkim dla jego zdrowia. To, że łupież nie boli, nie znaczy, że nic z nim nie należy robić. Nieleczony może przekształcić się w choroby skóry i różne alergie. Nie powinno się bagatelizować łupieżu u kota, ponieważ jest to pierwszy sygnał do tego, że kotu coś w organizmie brakuje.
Łupież pojawia się w związku z dietą żywieniową. Dzieje się tak, kiedy w codziennej karmie zaczyna brakować podstawowych składników odżywczych. Dla kota wskazana jest dieta obfita w kwasy Omega 3 oraz Omega 6, oczywiście stosowana w granicach rozsądku. Wiadomo, że nawet najlepsza dieta serwowana niewłaściwie może zaszkodzić, zamiast przynieść korzyści.
Pod pojęciem Omega, kryją się kwasy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz jego rozwoju. Tran i olej z łososia jest takim suplementem diety, który jest niezbędny w jadłospisie. Można podawać na pokarm bezpośrednio lub w kapsułkach regularnie przez pewien okres.
W czasie, gdy skóra ma łupież, kota sierść matowieje, jego futro zaczyna być szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, a włosy zaczynają intensywnie wychodzić. Zdecydowanie widać, że kot potrzebuje radykalnej zmiany w żywieniu.
Przyczyną łupieżu może być zbyt mało dostarczanej świeżej i czystej wody. Skóra musi być systematycznie nawilżana, a jej brak powoduje pojawienie się chorób skórnych. W całym otoczeniu, gdzie kot przebywa, powinna być zachowana odpowiednia wilgoć. Dobrze nawilżona skóra jest zdrowa i sierść na niej jest miękka, a także z połyskiem. Na rynku dla zwierząt pojawił się spray, który zachowuje wilgoć i utrzymuje skórę w wzorowej kondycji.
Codzienne i obowiązkowe wyczesywanie sierści pupila pozwala na wzmocnienie pokrywy włosowej i sprawia, że włos pięknie błyszczy. Do karmy można dodawać raz w tygodniu żółtko lub siemię lniane. Len sprawi, że sierść będzie przyjemna w dotyku. Len stosowany jest do wszystkich odżywek i szamponów do włosów dla ludzi. Na tej samej bazie powstają wysokiej klasy kosmetyki dla zwierząt do ich pielęgnacji.
Szampony przeciw łupieżowi, które stosuje się dla ludzi niekoniecznie są dobre dla naszych pupili. Jednak to, co ludzie używają znacznie różni się od składu przygotowanego dla czworonogów. Lepiej nie eksperymentować, bo łupież może nasilić się i przez to kot będzie bardziej cierpiał.

Powodem łupieżu u kota mogą być różne pasożyty, które zagościły w futrze kota. Mogą to być pchły, które wysuszają skórę kota i to zwiększa występowanie łupieżu. Grzybica jest bardzo uprzykrzającą dolegliwością oraz świerzb. Jeżeli nagle pojawił się łupież na skórze kota, to należy skonsultować się z weterynarzem. Powodem jego pojawienia się może być alergia pokarmowa, stres, choroby skórne, uczulenia i wiele innych czynników. Niezależnie od tego, jakie jest podłoże łupieżu, należy wyleczyć chorą skórę.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:46:18
Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:01:02
Dodaj komentarz