Jak podać tabletkę kotu?

Do najbardziej czasochłonnych i raczej nieprostych rzeczy należy podanie kotu tabletki albo lekarstwa. Kot momentalnie potrafi wyczuć tabletkę, której za nic na świecie nie chce zażyć. Pojawia się problem, gdy musi być systematycznie leczony. Tabletkę kotu trudno wmusić, ponieważ, gdy nie chce, to po prostu ją zwyczajnie wypluje.

1

Poza tym podanie tabletki kotu często może skończyć się dodatkowym podrapaniem przez kota albo narastającej irytacji ze strony opiekuna oraz kota. W nerwowej atmosferze nie ma mowy o udanym podaniu jemu tabletki.


2

Przede wszystkim nie należy na siłę wpychać tabletkę kotu, bo będzie coraz bardziej nerwowy i może stać się, nawet agresywny. Lepiej chwilę odczekać i ponownie spróbować dać tabletkę kotu.


3

Istnieje wiele przykładów, gdzie można bezstresowo podać tabletkę kotu tylko trzeba nauczyć się cierpliwości i zdecydowania w działaniu. Kota najlepiej jest wziąć między swoje nogi i od tyłu przytrzymać mu pyszczek, a następnie zdecydowanym ruchem złapać za dolną szczękę. Kot powinien sam otworzyć pyszczek. Właśnie jest to odpowiedni moment na podanie tabletki kotu, ale zaraz trzeba posmarować w okolicy gardła, by sprowokować do przełknięcia.


4

Najlepiej jest kotu wcześniej dać kilka kropel oleju rybiego albo krople lub wkropić zakraplaczem wodę, aby tabletka mogła swobodnie być połknięta. Można też dać odrobinę masła, by w gardle nie miał tak sucho, tabletka też gładko powinna przejść.


5

W przypadku kota, z tabletką jest dużo gorzej niż z psem. Pies z natury jest zachłanny, więc łatwiej jest go przekupić czymś do zjedzenia. Kot też nie pogardzi jedzeniem, ale bardziej uważnie przygląda się opiekunowi, co robił przed podaniem tabletki. To dobry obserwator, gdy zorientuje się, że w jego jedzeniu jest coś, co mu nie smakuje, to zostawi, nawet te ulubione. Drugi raz nie da się już nabrać, że nie ma tabletki.


6

Sposobem na podanie tabletki kotu jest jej rozdrobnienie na miazgę. Można delikatnie przemycić w jakimś ulubionym przysmaku. Kot często się liże i czyści futro. Jest to też jakiś sposób, by podać tabletkę kotu na jego łapie albo posmarować tam gdzie się najczęściej wylizuje.


7

Czasami tabletki są zbyt duże, aby połknąć je od razu. Można je podzielić na kilka części i spróbować przemycać w kolejnych przysmakach. Wszystko powinno zadziałać pod warunkiem, że kot będzie chciał te smakołyki jeść.


8

Jeżeli lekarstwo jest w kroplach, to powinno być łatwiej, ponieważ można dać w strzykawce odmierzoną dawkę. Do pyszczka strzykawkę należy włożyć przez boczne zęby tam, gdzie są nierówne i podać mu lek. Automatycznie kot będzie zmuszony do połknięcia płynu.


9

Najbezpieczniejszą metodą na kota jest zawinięcie go w ręcznik tak, aby łapy z pazurkami były schowane. Tylko pyszczek ma wystawać. Zdecydowanym ruchem należy podać tabletkę lub krople, naciskając delikatnie na dolną szczękę kota.


10

Trochę inną metodą jest złapanie kota za kark tak, jak robi to kocica z małymi. Kot w takiej pozycji ma ograniczony ruch i nie może drapać, więc szybkim ruchem można mu drugą ręką podać do pyszczka wymagane lekarstwo. Poza tym kot nie będzie kojarzył takiego doświadczenia, jako przykre tylko podda się zgodnie z naturą kocią.


11
http://www.flickr.com/photos/59937401@N07/6127242068 http://www.flickr.com/photos/59937401@N07/6127242068

Do tabletek z lekarstw najlepiej jest przyzwyczajać kota od malutkiego kociaka, podając mu witaminy i ucząc go w ten sposób odpowiedniego zachowania, podczas, gdy dawana jest tabletka. W późniejszym okresie kot nie będzie wystraszony i bezinwazyjnie przyjmie tabletkę.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.09.2012

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj