Jak pielęgnować kocią przyjaźń?

Kocia przyjaźń jest bardzo cenna dla tych, którzy szukają przyjaciela wśród społeczności kociej. Decydując się na kota w swoim domu, musimy wiedzieć, że tak od razu nie będzie kociej przyjaźni, mało tego, nie ma nic za darmo. Na kocią przyjaźń trzeba sobie zasłużyć oraz zapracować.

  • Dużo cierpliwości, miłości i każda chwila na zabawę oraz pieszczoty.
1

Kot jest bardzo wrażliwym zwierzęciem i pamięta krzywdy, które ktoś mu wyrządził. Potrafi przebaczyć, ale to długotrwały proces. Nic nie możemy na siłę robić, na pewno już zabiegać o jego przyjaźń. Ten zaszczyt przychodzi spontanicznie i to kot dyktuje, kiedy ma to nastąpić.


2

Jeżeli bierzemy kota z azylu, musimy liczyć się z tym, że kot może być znerwicowany, mieć różne stany depresyjne i być agresywny. Skrzywdzony przez człowieka, nie ufa i stara się pozostawać w cieniu. Jego naturalna reakcja na dotyk może być odebrana, jako próba ponownego skrzywdzenia i dlatego atakuje.


3

Koty po przejściach mają zwichrowaną psychikę i wymagają większej troski ze strony nowego właściciela, o czym nie można zapominać. Systematyczna opieka nie ogranicza się tylko do napełnienia miski z jedzeniem i wodą oraz wyczyszczeniem kuwety. To obowiązkowe czynności każdego opiekuna.


4

Kocia przyjaźń rozwija się wolno. Dopiero z czasem i oswojeniem się kota z otoczeniem zaczyna się nawiązywać nić porozumienia pomiędzy opiekunem a kotem. Kot staje się bardziej ufny, zaczyna się łasić i prosi o delikatny dotyk.


5

I tu przy dotyku należy zatrzymać się na dłużej. Poklepanie po głowie kota nie zastąpi dotyku, którego kot potrzebuje, aby móc okazać swoją przyjaźń. Dotyk jest bardzo istotny dla podtrzymania więzi emocjonalnej. Właśnie poprzez odpowiedni dotyk i głaskanie zaskarbiamy sobie kocią przyjaźń u naszego kota.


6

Niezbitym dowodem na pełne zaufanie kota do opiekuna jest zezwolenie na głaskanie po brzuchu. To skrzętnie skrywane miejsce przez kota jest niedostępne dla nikogo. Naturalnym zachowaniem jest odruch połączony z wyciągniętymi pazurami i atak na rękę głaszczącą. W naturze kot broni swojego, najczulszego miejsca, jakim jest brzuch. Pozycja odsłaniająca jego brzuch oznacza poddanie się przeciwnikowi lub pozycję uległą.


7
źródło: zdjęcie własne pochodzi ze zbiorów Autora. Moja Sonia z azylu. Już jest u mnie ponad rok. źródło: zdjęcie własne pochodzi ze zbiorów Autora. Moja Sonia z azylu. Już jest u mnie ponad rok.

Dlatego pozwolenie przez kota na głaskanie po brzuchu jest najwyższą formą zaufania w stosunku do swojego opiekuna. Kot nie lubi być sam w domu, dlatego, gdy tylko mamy czas, to spędzajmy go z naszymi zwierzętami. Kot doskonale orientuje się w grafiku i potrafi się dostosować do niego, czekając cierpliwie na powrót do domu opiekuna. Kiedy już przybędzie, kot nie opuszcza, nawet na krok i prosi o pieszczoty. Właśnie dotyk jest kluczem do kociej przyjaźni, którą będzie chciał pokazywać każdego dnia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.10.2012

Komentarze

Zgadzam się. Tylko trzeba umieć też pokochać kota. Pozdrawiam gliwicka.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-06 20:48:39

To towarzysz bardzo wierny. Koty potrafią kochać.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-05 17:17:26

Nie. Nie chodzi o przesadne głaskanie tylko kontakt dotykowy i łagodny ton do kota. Kiedy kot przychodzi stęskniony, to nie powinniśmy go na "odczepnego" pogłaskać. Kontakt musi być prawdziwie przyjacielski i nic udawane. Kot to doskonały psycholog. Pozdrawiam gliwicka.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-02 18:36:22

Hm... Mój Burek (kot żeby nie było) też domaga się dotyku... No ale nie można zagłaskać zwierzaka na śmierć :P...

Ostatnio zmieniony: 2012-11-02 14:20:53

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj