Jak opiekować się jamnikiem?
Jamnik jest psem z natury myśliwym. Ze względu na swoją anatomiczną budowę ciała, doskonale sprawdza się przy polowaniu na zające i lisy. Potrafi bezbłędnie wyczuć, gdzie aktualnie schowała się zwierzyna. Jest nieocenionym pomocnikiem przy takich polowaniach.

Pies ten ma bardzo wesołe usposobienie. Potrafi szybko dostosować się do nowych warunków i akceptuje swojego właściciela. Jamnik jest wesoły i skory do zabawy, a, więc wykorzystaj to, jeśli masz takiego pupila. Lubi bawić się swoimi zabawkami, chętnie prowokuje do zabawy i przynosi różne swoje skarby pod nogi pana.

Najbardziej wrażliwą częścią jamnika jest jego kręgosłup, który nie powinien być zbyt obciążany, dlatego ważną rzeczą jest karmienie jamnika raz dziennie. Nie powinien też chodzić po stromych schodach, gdyż ma krótkie łapki, a to ogranicza mu możliwość poruszania się swobodnie po schodach i może spowodować paraliż kończyn
Częstą chorobą, na którą narażone są jamniki jest zapalenie skóry (demodekoza lub nużyca). Objawia się łysieniem na skórze, najczęściej w okolicy pyska oraz w pobliżu oczu. Otyłość również je dosięga przy braku kontroli w karmieniu i właściwej diecie. Cukrzyca jest bardzo niebezpieczna dla jamnika i musi być pod stałą kontrolą weterynarza oraz brać insulinę, do tego przestrzegać ścisłą dietę żywieniową.

Niesamowicie ma rozwinięty słuch, co sprawia, że niejeden złodziej może i powinien się go bać. Jego inteligencja jest ogromna w porównaniu z innymi psami, ale za to jest indywidualistą, co utrudnia jego szkolenie. Miewa swoje humory i okazuje je, gdy mu coś nie pasuje. Potrafi się obrazić na właściciela i trudno go przekonać, że jest inaczej.

Dobrze „sprząta” z podłogi, podczas jedzenia przez resztę domowników. Lubi przebywać w towarzystwie ludzi i mocno do nich się garnie. Uwielbia długie spacery, na których można trochę pokopać. Każdy niemalże spacer kończy się brudnym nosem z ziemi, bo było coś ciekawego w środku i należało to zbadać.

Jako ciekawostka, psy te pochodzą i zostały wyhodowane w Niemczech, gdzie były potrzebne do zwalczania borsuków, tropienia dzików. Może i dlatego też mają niezły charakterek? Decydując się na tą rasę, musimy być świadomi tego, że jamnik już, jako szczeniak będzie próbował zdominować domowników. Należy w tym czasie poświęcać mu wiele czasu i konsekwentnie uczyć dobrego wychowania. Tylko sumienność i wzajemne zrozumienie jest kluczem do okiełzania tego diabełka. Pomimo, że ma swoje posłanie, uwielbia spać w łóżku ze swoim właścicielem, a najlepiej cały przykryty. Zabawnie to wygląda, ale większość jamników tak zachowuje się.
Uwagi i spostrzeżenia
- •cierpliwość i zdecydowanie właściciela
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 18:41:13
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 16:29:50
Ostatnio zmieniony: 2011-05-05 20:37:16
Ostatnio zmieniony: 2011-05-04 20:14:14
Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 21:01:21
Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 17:53:17
Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 17:47:13
Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 13:57:07
Dodaj komentarz