Jak nauczyć kota, aby reagował na swoje imię? ?
Każdy właściciel jest dumny ze swojego pupila, gdy na zawołanie po imieniu w mig przybiega, ocierając się o nogi albo radośnie pomrukując. Widok wymarzony, aby mieć takiego idealnego kotka. Czy wołanie kota po imieniu ma sens? Czy przyjdzie na komendę? Musimy przede wszystkim zrozumieć, że to nie jest pies. To zupełnie inny charakter i do tego indywidualista. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych i nauczenie kota rozumienia swojego imienia, jest kwestią czasu.

Miło jest, gdy każde zwierzę ma wybrane imię, dlaczego Twój kot miałby nie reagować na swoje imię. Nauka musi zacząć się na wczesnym etapie życia naszego domownika. Najlepiej od pierwszej chwili, gdy przekroczy nasze progi.
Imię nie powinno być długie i trudne do wymówienia. Jak kot ma nauczyć się reagować na nie, skoro Ty dobrze nie wiesz, jak je wypowiadać? Proste i przyjemne dla ucha brzmienie imienia, to pierwszy punkt w szkoleniu. Musisz sprawić, że w momencie przywoływania kota po imieniu, będzie kojarzył tą czynność z czymś przyjemnym. Nie zapomnij o łakociach i słownej pochwale, gdy zareaguje odpowiednio.

Wypowiadane imię powinno być w spokojnym tonie tak, aby kot nie czuł zagrożenia z Twojej strony. Musi być pełne zaufanie między Wami. Nigdy nie wołaj kota po imieniu, jak coś zepsuł albo zignorował Cię. Za niewykonanie polecenia nie daj mu nagrody, a komendę powtarzaj do momentu, aż jej nie wykona. Po tym zaraz daj nagrodę dla utrwalenia wzorowego zachowania.

Stopniowo urozmaicaj wołanie w różnych sytuacjach, niech nie kojarzy tylko tego z jedzeniem, ale, gdy zawołasz, a przyjdzie, Ty go pogłaszczesz albo pobawisz się z nim. Nauka ma opierać się na umacnianiu pozytywnych skojarzeń i ich wykonywaniu, ale nic pod przymusem.

Jeżeli masz kota gadatliwego, wykorzystaj to i umacniaj w rozmowie jego imię. Twój pupil po takim treningu chętnie będzie przybiegał, gdy z oddali usłyszy swoje imię.
Można też spróbować wołać kota z innego miejsca tak, aby nas nie widział. Trzeba przećwiczyć wszystkie, możliwe warianty nauki i wybrać tą najskuteczniejszą, pod którą podda się kot.
W profesjonalnych szkołach zaleca się pracę z klikerem ( częściej wykorzystywany jest do szkoleń psów), ale dla kotów również nadaje się. To taka blaszka wydająca dźwięk kliku, która ma za zadanie nauczenie reakcji zwierząt na określone komendy.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-02-26 08:55:17
Ostatnio zmieniony: 2012-02-26 00:47:34
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 18:59:19
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 16:24:45
Dodaj komentarz