Jak kąpać żółwia?
Kąpiel żółwia to czynności pielęgnacyjne każdego opiekuna i nie należy wcale do prostych. Żółw potrzebuje nie tylko wody w postaci skumulowanej w jedzeniu, ale także musi mieć kąpiel letnią z dodatkiem witaminy A. Żółw stepowy jest gatunkiem, który większość czasu spędza pod ziemią albo schowany gdzieś, gdzie nikt go nie widzi. Naturalne warunki przystosowały żółwia stepowego do zmiany temperatury ciała w ciągu dnia oraz nocy. Ten gatunek jest bardzo silny, jeżeli chodzi o wahania temperatury, znosi, nawet minusowe, choć w warunkach hodowlanych trzeba przestrzegać stałej temperatury. Wszystkie dodane poniżej zdjęcia są mojego autorstwa.

Kąpiel słoneczna to jeden z elementów dbania o żółwia. W okresie letnim nie żałujmy mu słońca, ponieważ promienie w naturalny sposób dostarczają witaminy D. W czasie zimowym oraz jesiennym, gdy żółw nie zapada w letarg zimowy, ważne jest zapewnienie mu dawki promieni UV, które zastępują promienie słoneczne. To ważne dla twardości skorupy i skóry żółwia.

Kąpiel w wodzie nie może być za gorąca, wodę sprawdzamy wkładając swoją dłoń, gdy mamy odpowiednią temperaturę, wkładamy żółwia do wody. Ważne, aby żółw czuł się bezpiecznie i nie utopił się, dlatego dla bezpieczeństwa nalewamy wodę tylko do połowy pancerza. Żółw swobodnie powinien brodzić po dnie.

W wodzie żółw będzie ją pił, dlatego trzeba przypilnować, aby była czysta, zazwyczaj też pod wpływem ciepłej wody wypróżni się i ją mocno zabrudzi, wtedy należy wszystko oczyścić i na nowo i napuścić wodę, żółw musi mieć cały czas czystą wodę. Kąpiel trwa zazwyczaj około 20 minut oraz swobodnego chodzenia w wodzie.

To czas, w którym żółw odmoknie z zaschniętego jedzenia na spodzie i wszystko ładnie wyczyści się. Dodatkowo miękką gąbką myjemy żółwia, wycierając mu kończyny i spód brzucha z resztek jedzenia. Często żółw wchodzi na jedzenie i rozkopuje łapkami wszystko, co napotka na swojej drodze, dlatego trzeba usunąć wszystko, co ma przyklejone do pazurów.

Najważniejsze na koniec dla żółwia jest prysznic, działa, jak masaż, szczególnie na skorupę. Pod ciśnieniem prysznica skorupa uelastycznia się i reguluje się krążenie krwi, żółw zostaje pobudzony i ma bardzo dużo energii po takiej kąpieli. Do wody żółwiowi dodajemy 2 krople witaminy A w celu uzupełnienia jej niedoboru. Wpływa ona na wygląd skóry, części miękkie żółwia oraz jego kondycji fizycznej.

Po kąpieli żółwia należy pamiętać, aby zwykłym olejem lub kremem tłustym posmarować cały pancerz oraz jego spód. W ten sposób zabezpieczamy jego przed uszkodzeniami mechanicznymi, pancerz jest bardziej elastyczny i nie rysuje się, gdy żółw usilnie się wciska lub wspina. Skórę możemy, również nawilżyć olejem, co zapobiegnie nadmiernemu jej przesuszeniu się i łuszczeniu. Skóra też nabierze ładnego, żółtego lub zielonkawego kolorytu.

Kąpiel żółwia powinna być raz na tydzień, ale robiona kompleksowo tak, aby żółw był czysty i miał dobre samopoczucie. Taki zabieg pozwoli cieszyć się zdrowym gadem przed długie lata.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Woda musi być ciepła, ale nie gorąca!
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-11-24 16:55:12
Ostatnio zmieniony: 2012-11-24 16:22:57
Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 15:21:58
Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 14:24:41
Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 14:06:07
Pozdrawiam z Krakowa!
Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 12:50:59
Ostatnio zmieniony: 2012-11-21 12:41:55
Ostatnio zmieniony: 2012-11-21 09:59:12
Dodaj komentarz