Jak kąpać żółwia?

Kąpiel żółwia to czynności pielęgnacyjne każdego opiekuna i nie należy wcale do prostych. Żółw potrzebuje nie tylko wody w postaci skumulowanej w jedzeniu, ale także musi mieć kąpiel letnią z dodatkiem witaminy A. Żółw stepowy jest gatunkiem, który większość czasu spędza pod ziemią albo schowany gdzieś, gdzie nikt go nie widzi. Naturalne warunki przystosowały żółwia stepowego do zmiany temperatury ciała w ciągu dnia oraz nocy. Ten gatunek jest bardzo silny, jeżeli chodzi o wahania temperatury, znosi, nawet minusowe, choć w warunkach hodowlanych trzeba przestrzegać stałej temperatury. Wszystkie dodane poniżej zdjęcia są mojego autorstwa.

1
Moja gromadka w kąpieli. Moja gromadka w kąpieli.

Kąpiel słoneczna to jeden z elementów dbania o żółwia. W okresie letnim nie żałujmy mu słońca, ponieważ promienie w naturalny sposób dostarczają witaminy D. W czasie zimowym oraz jesiennym, gdy żółw nie zapada w letarg zimowy, ważne jest zapewnienie mu dawki promieni UV, które zastępują promienie słoneczne. To ważne dla twardości skorupy i skóry żółwia.


2
To Gucio. Samiec wiek około 20 lat. Przystojniak jest z niego niezły. To Gucio. Samiec wiek około 20 lat. Przystojniak jest z niego niezły.

Kąpiel w wodzie nie może być za gorąca, wodę sprawdzamy wkładając swoją dłoń, gdy mamy odpowiednią temperaturę, wkładamy żółwia do wody. Ważne, aby żółw czuł się bezpiecznie i nie utopił się, dlatego dla bezpieczeństwa nalewamy wodę tylko do połowy pancerza. Żółw swobodnie powinien brodzić po dnie.


3
 Gucia po kąpieli. Gucia po kąpieli.

W wodzie żółw będzie ją pił, dlatego trzeba przypilnować, aby była czysta, zazwyczaj też pod wpływem ciepłej wody wypróżni się i ją mocno zabrudzi, wtedy należy wszystko oczyścić i na nowo i napuścić wodę, żółw musi mieć cały czas czystą wodę. Kąpiel trwa zazwyczaj około 20 minut oraz swobodnego chodzenia w wodzie.


4
Gucio zaraz po kąpieli. Tak szybko chodzi, że uciekł mi z kadru. Gucio zaraz po kąpieli. Tak szybko chodzi, że uciekł mi z kadru.

To czas, w którym żółw odmoknie z zaschniętego jedzenia na spodzie i wszystko ładnie wyczyści się. Dodatkowo miękką gąbką myjemy żółwia, wycierając mu kończyny i spód brzucha z resztek jedzenia. Często żółw wchodzi na jedzenie i rozkopuje łapkami wszystko, co napotka na swojej drodze, dlatego trzeba usunąć wszystko, co ma przyklejone do pazurów.


5
źródło: Zdjęcie własne Autora. Ta większa, to dama Gucia. Jest największa z nich wszystkich i uwielb źródło: Zdjęcie własne Autora. Ta większa, to dama Gucia. Jest największa z nich wszystkich i uwielb

Najważniejsze na koniec dla żółwia jest prysznic, działa, jak masaż, szczególnie na skorupę. Pod ciśnieniem prysznica skorupa uelastycznia się i reguluje się krążenie krwi, żółw zostaje pobudzony i ma bardzo dużo energii po takiej kąpieli. Do wody żółwiowi dodajemy 2 krople witaminy A w celu uzupełnienia jej niedoboru. Wpływa ona na wygląd skóry, części miękkie żółwia oraz jego kondycji fizycznej.


6
To drugi samiec, chłopak, nazywa się Gryzoń. Pozostałe dwa strasznie atakuje, więc mieszka na pieter To drugi samiec, chłopak, nazywa się Gryzoń. Pozostałe dwa strasznie atakuje, więc mieszka na pieter

Po kąpieli żółwia należy pamiętać, aby zwykłym olejem lub kremem tłustym posmarować cały pancerz oraz jego spód. W ten sposób zabezpieczamy jego przed uszkodzeniami mechanicznymi, pancerz jest bardziej elastyczny i nie rysuje się, gdy żółw usilnie się wciska lub wspina. Skórę możemy, również nawilżyć olejem, co zapobiegnie nadmiernemu jej przesuszeniu się i łuszczeniu. Skóra też nabierze ładnego, żółtego lub zielonkawego kolorytu.


7
Moja Sonia uwielbia wspólnie z żółwiami wygrzewać się pod lampką. Podłoga jest podgrzewana i tam naj Moja Sonia uwielbia wspólnie z żółwiami wygrzewać się pod lampką. Podłoga jest podgrzewana i tam naj

Kąpiel żółwia powinna być raz na tydzień, ale robiona kompleksowo tak, aby żółw był czysty i miał dobre samopoczucie. Taki zabieg pozwoli cieszyć się zdrowym gadem przed długie lata.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Woda musi być ciepła, ale nie gorąca!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.11.2012

Komentarze

Cieszę się, że moja porada pozwoliła spojrzeć na te przesympatyczne gady, a może i niektórzy będą chcieli założyć hodowlę żółwi. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-24 16:55:12

Gdyby nie Pani porada, to nadal uważałabym żółwie za twardą skorupę z nogami, która nie wymaga żadnej pielęgnacji. ;) Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-24 16:22:57

LADYinBLUE, wydaje się tak z pozoru, że żółwie nie wymagają większej troski, bardzo błędne to jest myślenie. Takiemu żółwiowi trzeba regularnie przycinać pazury, dziub, trzeba sprawdzać stan plastronu (to pancerz żółwia), trzeba je raz w roku odrobaczać i muszą chodzić na kontrolę do weterynarza. Ich dieta żywieniowa to nie tylko owoce, ale przede wszystkim w 95% zielenina i to też trzeba znać jakie. Nie wszystko, co rośnie na łące jest jadalne przez żółwie. Ten typ zwierząt na pewno nie jest dla małych dzieci. Żółw w hodowli jest trudny, ale nie niemożliwy. Moja żółwica w tamtym roku złożyła jajko i myślałam, że uda mi się wyhodować małego żółwika, niestety okazało się, że to było jajko puste bez zarodka. Z pieskami, czy kotkami i innymi zwierzętami jest tak samo, co robić. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 15:21:58

To szczera prawda jest,że zanim zakupimy zwierzątko,powinniśmy posiadać już jakąś wiedzę.Ja "przerobiłam" to na własnej skórze.Kupiłam najpierw psa Beagle nic nie wiedząc o tej rasie.To bardzo ciężka rasa do ułożenia.Z początku nie dawałam rady:wszystko poniszczone było(dwie kanapy do wymiany, zjedzone niemal wszystkie drzwi,ogród zrujnowany doszczętnie-łącznie w powyrywanymi młodymi krzewami.dołami na pół metra głębokości,etc.Dałam radę i Suzi jest najważniejszą osobą,nawet myślę o drugim zwierzaku dla jej towarzystwa:)

Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 14:24:41

Każde zwierzątko wymaga od nas opieki. Ja bardzo dużo czytałam o tych gadach, zanim zdecydowałam się na kupno. Niewiedza może wyrządzić wiele krzywdy, nawet najlepszymi chęciami. Jak okazuje się hodowanie żółwi to nie dla wszystkich hobby. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 14:06:07

Nie wiedziałam,że żółwie można kąpać.Widać,że kocha Pani zwierzęta:)))
Pozdrawiam z Krakowa!

Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 12:50:59

Te gady są bardzo interesujące, a moja przygoda z nimi rozpoczęła się, gdy zapragnęłam mieć, jako dziecko małe zwierzątko, ponieważ rodzice nie zgadzali się na pieska, wyprosiłam żółwia, a potem to już potoczyło się... Żółw też ma swój rozum i da się oswoić, moje chętnie jedzą z ręki. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-21 12:41:55

nic nie wiem o żółwiach - daje 5 bo fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2012-11-21 09:59:12

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj