Jak działają kocie zmysły?
Każdy z rodziny kotowatych wyposażony jest w kocie zmysły. One pomagają kotu poruszać się sprawnie, czy też wywęszyć upragnioną zdobycz. Kocie zmysły podobne są do zmysłów ludzkich.
Oko kocie widzi w ciemności, ale nie tak doskonale, jak przypisywane jest to kotu. Owszem na pewno zwinniej porusza się w nocy niż człowiek. Źrenica oka kota zachowuje się podobnie do aparatu fotograficznego, który dostosowuje się do czułości światła. Tak samo reaguje kot, gdy znajduje się w zupełnej ciemności, wówczas pomagają mu kocie zmysły.
Kot doskonale ma wyczucie ruchu. Dzieje się tak, dlatego, że pomagają mu w tym wibrysy, które są niezbędne dla unikania przeszkód. Wibrys jest narzędziem pozwalającym na bezszelestne i perfekcyjne poruszanie się, pośród różnych przedmiotów. Kocim zmysłem, który zasługuje na pierwsze miejsce jest słuch. On kotu ułatwia zlokalizowanie jego ulubionej myszy, nawet z odległości kilkadziesiąt metrów. Bez problemu wychwytuje wszystkie ruchy swojej zdobywczy.
Niezawodnym kocim zmysłem jest słuch kota. Właśnie za pomocą jego wychwytuje najmniejsze szmery w otoczeniu. Słuch jest doskonały i można porównać go z psim zmysłem, jakim jest węch. Dodatkowo kot ma zdolność wychwytywania dzięków, o których człowiek nie wie, że istnieją. Bezbłędnie kot potrafi oddzielić dźwięki, które go nie interesują, od tych, związanych z polowaniem. Koty starają się korzystać ze swoich zmysłów kocich i radzą sobie świetnie, zarówno w terenie, jak i w porozumiewaniu się z człowiekiem.
Kot patrząc w dal ma szerokie pole widzenia i to też mu ułatwia bezbłędnie zlokalizować ofiarę. W porównaniu z kotem, człowiek widzi znacznie mniej. Kot potrafi bardzo dobrze orientować się w terenie, do którego jest przyzwyczajony. Rozpoznaje swoje tereny i świetnie zna ich topografię. Jedną z teorii, dla której kot tak dobrze rozpoznaje okolice może być pole magnetyczne, dzięki, któremu wie, że nie zabłądzi.
Kocie zmysły są bardzo mocno rozwinięte i pozwalają mu perfekcyjnie poruszać się zarówno w dzień, jak i w nocy po znanym przez niego terenie. Koty posiadają umiejętność rozróżniania kolorów, lecz w ograniczonym stopniu.
Koci zmysł, czyli węch jest słabiej rozwinięty u kota niż u psa, ale nie dyskwalifikuje go wcale, jako świetnego łowcę. Właśnie za pomocą węchu, poluje bezbłędnie. Koci węch rozwija się w okresie dorastania kota. Już, jako małe kociaki korzystają ze skutecznością z kociego zmysłu.

Porozumiewanie się kota ze swoim opiekunem za pomocą słów jest niezwykle ciekawe i przynoszące dla dwóch stron korzyść. Kot niesamowicie szybko potrafi zrozumieć mowę ludzką. Można odnieść wrażenie, że większość słów, które mówi się pod adresem kota jest przez niego zrozumiane.
Dodaj komentarz