Jak działa Kocimiętka na kota?
Roślina o wdzięcznie brzmiącej nazwie Kocimiętka jest przypisywana w szczególności kotom. Jej właściwości zdrowotne dla ludzi są bardzo duże i wykorzystywane w zielarstwie oraz medycynie. Roślina ta ma działanie uspakajające, szczególnie dobry ma wpływ na zmniejszenie bólu głowy, niestrawności żołądka, a dla małych dzieci przynosi ulgę, podczas nieprzyjemnej kolki.
- • Kocimiętka i zabawki (mogą być stare już zapomniane).

Swoim wyglądem trochę przypomina pokrzywę, ale ma trójkolorową barwę. Zielone liście podobne do tradycyjnej pokrzywy z kwiatostanem w kolorze różowym lub białym. Roślinka ta rośnie sobie na polach, wśród traw, gdzieś na uboczu drogi. Wygląda bardzo niepozornie i praktycznie nie rzuca się w oczy, choć osiąga do jednego metra wysokości.

Kocimiętka, natomiast na zwierzęta działa, jak opium. Na jego właściwości podatne są bardzo koty. Dzieje się tak, dlatego, że podobna jest do feromonu kociego, który wyzwala w nich euforię i ogromne zadowolenie. Kot pod jej wpływem jest odurzony i tarza się albo wije po podłodze, słodko mruczy i wciera ten zapach w siebie. Taki stan można przyrównać do zachowania kocura, gdy na swojej drodze spotyka kotkę w rui. Niezależnie od wieku i pochodzenia kota, taka reakcja na tą roślinę jest często spotykana. Większość kotowatych tak właśnie na nią reaguje. Zachowanie to uwarunkowane jest genami. Koty korzystają z walorów tej rośliny już mając zaledwie trzy miesiące. Zdarzają się wyjątki, że nie przejawiają nią zainteresowania, jednak spora część ubóstwia to zioło. Zaobserwowano, że dzikie tygrysy i lwy pod wpływem jej spożycia są w bardzo dobrym humorze i bawią się, jak małe kociaki.

Kocimiętka jest słabością kocią, a dla właściciela dobrym sposobem, aby szkolić kota lub przyzwyczaić go do odpowiednich stref w domu. Doskonale sprawdza się przy nauce, jak ma korzystać ze swojego drapaka. Gdy kot nie wykazuje chęci do zabawy starymi zabawkami, można je „odnowić”, stosując ten zapach.
Na rynku artykułów przeznaczonych dla zwierząt znajduje się wiele preparatów na bazie tej rośliny. Są to spraye, krople, zabawki nasączone płynem albo żywa kocimiętka do hodowli na parapecie okna. Kotu można podawać liście do skubania, ponieważ ma zbawienny wpływ na prawidłowe trawienie spożytego pokarmu. Podobne działanie ma również zwykła, ostra trawa, która skutecznie chroni żołądek kota i zapobiega obgryzaniu kwiatów doniczkowych w mieszkaniu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Koty interesują się Kocimiętką bardzo intensywnie w okresie rozrodczym. W wieku późniejszym mniejsze wykazują zainteresowanie, choć od czasu do czasu lubią być niesfornymi kociakami.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 19:06:06
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 16:22:19
Ostatnio zmieniony: 2011-10-01 20:57:38
Ostatnio zmieniony: 2011-10-01 19:02:34
Dodaj komentarz