Jak dbać o psie uszy?

Ważnym elementem pielęgnacji psa, jest właściwa pielęgnacja uszu. Pies niestety, nie jest w stanie sam zadbać o czystość swojego ucha, a specyficzna budowa tego narządu, sprzyja zanieczyszczeniu, a co za tym idzie stanom zapalnym. Stan zapalny ucha, to nie tylko ból, to również zagrożenie bakteryjnym zakażeniem całego organizmu, utratą słuchu, zapaleniem opon mózgowych, grzybicą – która w niektórych przypadkach, może również zagrażać nam samym. Dlatego, bezwzględnie musimy przestrzegać podstawowych zasad higieny naszego pupila, nie dopuszczając do zaniedbania tej podstawowej czynności.

  • waciki
  • szczypczyki
  • płun do pielęgnacji uszu
1

Zapalenie ucha u psów, to dość częsta dolegliwość. Objawem rozwijającej się choroby, będzie potrząsanie głową, drapanie w okolicach chorego ucha, zauważumy też, że ucho jest opuszczone bardziej w stosunku do zdrowego. Po odchyleniu małżowiny, zobaczymy zaczerwienienie wewnętrznej strony, a także nieprzyjemny zapach, świadczący o rozwoju zakażenia bakteryjnego, lub grzybiczego. Dotyczy to w szczególności ras, o długich, ciężkich uszach, jak np. spanielowate, bassety, itp. Długie, zwisłe ucho, uniemożliwia właściwe wietrzenie, przez co pies taki jest bardziej podatny na wszelkie zakażenia bakteryjne i grzybicze.


2

By zapobiegać powstawaniu takich dolegliwości należy regularnie – raz na dwa tygodnie – kontrolować stan ucha. Najlepiej zajrzeć do środka i przetrzeć wnętrze ucha kłębkiem waty (uwaga, by nie utknął w psim uchu!!). Jeżeli widzimy, że wacik po wyjęciu jest brudny, to oznacza ,że najwyższy czas na czyszczenie uszu. Prawidłowo skóra wewnątrz ucha powinna być czysta i w kolorze zbliżona do słabo owłosionej skóry na części podbrzusza psa.


3

Aby bezpiecznie wykonać ten zabieg najlepiej owinąć wokół szczypczyków, lub po prostu palca, odrobinę waty i jak najgłębiej wsuwając palec do środka i obracając nim, staramy się dokładnie ucho wyczyścić. Odradzam używania do tego celu szpatułek do uszu dla ludzi, ponieważ psie ucho jest o wiele głębsze, niż nasze i dosyć często końcówki szpatułki łamią się, pozostając głęboko w przewodzie słuchowym. Warto najpierw zrobić to „na sucho”, a dopiero potem zwilżoną specjalnym płynem do czyszczenia uszu. Płyn taki dostępny jest bez recepty w sklepach zoologicznych.


4

U części ras, w głębi ucha, rosną długie, włosy, na których osiada kurz, złuszczony nabłonek i woszczyna, co bywa powodem stałego drażnienia ucha, Aby temu zapobiec należy usunąć te włosy z ucha podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Włosy należy usunąć, wyrywając je. Przycinanie jest mało skuteczne, ponieważ bardzo szybko odrastają.


5

U psów, raz zwisłouchych, dobrze jest, oprócz regularnego czyszczenia przewodów słuchowych, od czasu do czasu zapewnić „wietrzenie” uszu, podwiązując je np. gumką do góry, tak, aby przewody słuchowe zostały odsłonięte. To samo powinniśmy zrobić, każdorazowo po kąpieli psa, zarówno w jeziorze, jak i wannie, aby ułatwić usunięcie z przewodów słuchowych wszelkiej wilgoci.


6

W razie problemów, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. Powie nam dokładnie, jak czyścić uszy, aby nie zrobić psu krzywdy, w razie rozwijającej się choroby, zaaplikuje odpowiednie leki.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Choroby uszu, mogą być przyczyną głuchoty, oraz innych groźnych zakażeń !


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.09.2009

Komentarze

Raz na dwa tygodnie? Mam Beagle'a i czynności pielęgnacyjne uszu odbywają się nie rzadziej, jak raz/dwa razy na tydzień. Jeśli uszy są zaczerwienione to co drugi dzień przez okres dwóch tygodni ma czyszczone.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj