Siedem sposobów na użycie roślinnych olejków eterycznych w domu

Naturalne olejki eteryczne znakomicie nadają się do wszelkich zabiegów aromaterapii. Ale nie tylko. Oto, co możesz zrobić, aby wykorzystać tkwiący w nich potencjał zdrowia i aromatu.

  • Naturalne olejki eteryczne,
  • chusteczki,
  • domki aromaterapeutyczne,
  • drewniane kule do szafy.
1

Kąpiele ciała

Weź szybki prysznic, porządnie się spłucz. Nalej do wanny ciepłej wody i dodaj kilka kropli olejku o ulubionym zapachu. Wygrzewaj się i odprężaj w takiej kąpieli przez ok. 15 minut. Po zakończeniu kąpieli nie spłukuj ciała, tylko zawiń się w ręcznik , osusz skórę, załóż piżamę i wskocz do łóżka. Będziesz spać tak beztrosko, jak niemowlę :-).
Dla wzmocnienia efektu relaksującego, możesz przy wannie poustawiać świece aromatyzowane naturalnym olejkiem lub kominek aromaterapeutyczny. Dzięki ciepłu powietrze przesyci się zdrowym zapachem bardzo szybko.


2

Relaks dla stóp

Umyj porządnie nogi, wyszoruj brud zza paznokci i dokładnie spłucz stopy wodą. Do miednicy wlej ciepłej wody, dodaj garść soli i kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Mocz nogi do woli. Przed końcem kąpieli wyszoruj stopy pumeksem.


3

Ulga w katarze

Nasącz chusteczkę kilkoma kroplami olejku eterycznego z: sosny, świerku, eukaliptusa lub olejkiem mentolowym. Wdychaj wydobywający się z niej aromat zawsze wtedy, kiedy masz zapchany nos lub chore zatoki czy oskrzela.


4

Likwidacja bólu głowy

Wymieszaj 2 krople olejku mentolowego i kilka kropli bezzapachowej oliwki dla niemowląt lub oleju z pestek winogron. Taka miksturą pocierać skronie i czoło kilkakrotnie. Ból głowy powinien ustąpić lub wyraźnie się zmniejszyć już po kilku minutach.


5

W pralni i w garderobie

Dodaj kilka kropli ulubionego olejku do ostatniego cyklu płukania. Nie używaj już zapachowych środków zmiękczających i perfumujących wypraną odzież. Twoje ubrania nabiorą fantastycznego, długotrwałego zapachu.
Nasącz olejkiem lawendowym lub cedrowym kawałki drewienek i włóż je do szafy. Twoja garderoba nabierze niepowtarzalnego zapachu, a mole będą się trzymać z daleka od odzieży.


6

Do odświeżenia

Do odświeżenia Można stosować te same olejki do odświeżania powietrza, jak i do pielęgnacji skóry czy też kąpieli. Niezależnie od sposobu zastosowania zawsze wpłyną dobroczynnie na organizm.

Olejki świetnie odświeżają powietrze, neutralizują przykre zapachy, a dzięki swoim właściwościom bakterio- i wirusobójczym również odkażają przestrzeń. Wkrop zatem nieco olejku na worek odkurzacza. Kiedy będziesz odkurzać, przy okazji odświeżysz powietrze w pomieszczeniu i nie poczujesz przykrego zapachu zalegających w worku paprochów. Powietrze możesz też odświeżyć dodając olejku do wody. Taką mikstura napełniasz pusty atomizer lub inny rozpylacz. Wystarczy jedynie kilka razy nacisnąć tłok, aby poczuć wokół siebie ulubiony zapach.


7

Do masażu

Do masażu Olejki mają bardzo szerokie zastosowanie. Ważne, aby nie przesadzić z ilością wykorzystywanego aromatycznego płynu: zawsze używamy tylko kilku kropel i nigdy nie aplikujemy nierozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę.

Dodaj olejek do oleju jadalnego lub oliwki dla dzieci. Jeśli masz suchą skórę, wybierz oliwkę lub którykolwiek olej jadalny o mało intensywnym zapachu. Osobom o skórze tłustej lub mieszanej przyda się z kolei nawilżenie płynące z oleju z pestek winogron. Wykorzystaj miksturę do wytworzenia poślizgu podczas przeprowadzania masażu. Pamiętaj, aby przygotowywać mieszaniny tylko tyle, by można było ja wykorzystać w ciągu kilku dni. Oleje spożywcze po pewnym czasie jełczeją i nie nadają się do dalszego użytku.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.10.2013

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj