Siedem sposobów na użycie roślinnych olejków eterycznych w domu
Naturalne olejki eteryczne znakomicie nadają się do wszelkich zabiegów aromaterapii. Ale nie tylko. Oto, co możesz zrobić, aby wykorzystać tkwiący w nich potencjał zdrowia i aromatu.
- • Naturalne olejki eteryczne,
- • chusteczki,
- • domki aromaterapeutyczne,
- • drewniane kule do szafy.
Kąpiele ciała
Weź szybki prysznic, porządnie się spłucz. Nalej do wanny ciepłej wody i dodaj kilka kropli olejku o ulubionym zapachu. Wygrzewaj się i odprężaj w takiej kąpieli przez ok. 15 minut. Po zakończeniu kąpieli nie spłukuj ciała, tylko zawiń się w ręcznik , osusz skórę, załóż piżamę i wskocz do łóżka. Będziesz spać tak beztrosko, jak niemowlę :-).
Dla wzmocnienia efektu relaksującego, możesz przy wannie poustawiać świece aromatyzowane naturalnym olejkiem lub kominek aromaterapeutyczny. Dzięki ciepłu powietrze przesyci się zdrowym zapachem bardzo szybko.
Relaks dla stóp
Umyj porządnie nogi, wyszoruj brud zza paznokci i dokładnie spłucz stopy wodą. Do miednicy wlej ciepłej wody, dodaj garść soli i kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Mocz nogi do woli. Przed końcem kąpieli wyszoruj stopy pumeksem.
Ulga w katarze
Nasącz chusteczkę kilkoma kroplami olejku eterycznego z: sosny, świerku, eukaliptusa lub olejkiem mentolowym. Wdychaj wydobywający się z niej aromat zawsze wtedy, kiedy masz zapchany nos lub chore zatoki czy oskrzela.
Likwidacja bólu głowy
Wymieszaj 2 krople olejku mentolowego i kilka kropli bezzapachowej oliwki dla niemowląt lub oleju z pestek winogron. Taka miksturą pocierać skronie i czoło kilkakrotnie. Ból głowy powinien ustąpić lub wyraźnie się zmniejszyć już po kilku minutach.
W pralni i w garderobie
Dodaj kilka kropli ulubionego olejku do ostatniego cyklu płukania. Nie używaj już zapachowych środków zmiękczających i perfumujących wypraną odzież. Twoje ubrania nabiorą fantastycznego, długotrwałego zapachu.
Nasącz olejkiem lawendowym lub cedrowym kawałki drewienek i włóż je do szafy. Twoja garderoba nabierze niepowtarzalnego zapachu, a mole będą się trzymać z daleka od odzieży.
Do odświeżenia

Olejki świetnie odświeżają powietrze, neutralizują przykre zapachy, a dzięki swoim właściwościom bakterio- i wirusobójczym również odkażają przestrzeń. Wkrop zatem nieco olejku na worek odkurzacza. Kiedy będziesz odkurzać, przy okazji odświeżysz powietrze w pomieszczeniu i nie poczujesz przykrego zapachu zalegających w worku paprochów. Powietrze możesz też odświeżyć dodając olejku do wody. Taką mikstura napełniasz pusty atomizer lub inny rozpylacz. Wystarczy jedynie kilka razy nacisnąć tłok, aby poczuć wokół siebie ulubiony zapach.
Do masażu

Dodaj olejek do oleju jadalnego lub oliwki dla dzieci. Jeśli masz suchą skórę, wybierz oliwkę lub którykolwiek olej jadalny o mało intensywnym zapachu. Osobom o skórze tłustej lub mieszanej przyda się z kolei nawilżenie płynące z oleju z pestek winogron. Wykorzystaj miksturę do wytworzenia poślizgu podczas przeprowadzania masażu. Pamiętaj, aby przygotowywać mieszaniny tylko tyle, by można było ja wykorzystać w ciągu kilku dni. Oleje spożywcze po pewnym czasie jełczeją i nie nadają się do dalszego użytku.
Dodaj komentarz