Pomoc doraźna – czym jest i jak działa?
Prawie każdy znalazł się kiedyś w sytuacji, kiedy potrzebował nagłej pomocy lekarza. Każda nagła, nieplanowana wizyta w gabinecie lekarskim wykonywana jest w ramach pomocy doraźnej, która obejmuje również ofiary wypadków i osoby w stanie zagrażającym życiu transportowane do szpitala karetką. Czym jest medyczna pomoc doraźna, jak działa i kiedy z niej skorzystać?

Istnieje wiele chorób które rozwijają się w mgnieniu oka, a brak odpowiednio szybkiej reakcji może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Nagłe zachorowania zdarzają się najczęściej w przypadku zawału, ataku astmy oskrzelowej, epilepsji czy cukrzycy, jednak lista potencjalnych zagrożeń, mogących spowodować konieczność skorzystania z pomocy doraźnej jest praktycznie nieskończona. Ogromną grupę osób zmuszonych do odwiedzin w izbie przyjęć stanowią ofiary różnego typu wypadków.
Co to jest pomoc doraźna?
Z definicji wynika, że pomoc doraźna jest usługą świadczoną wszystkim tym, którzy ulegli nagłemu zachorowaniu lub wypadkowi. Polskie prawo wyróżnia kilka form interwencji lekarskiej udzielanej w trybie natychmiastowym:
- •Porada w ambulatorium ogólnym.
- •Porada w ambulatorium chirurgicznym.
- •Wyjazd zespołu ratowników medycznych do wypadku lub zachorowań noworodków, niemowląt i dzieci poniżej 14 roku życia
- •Wyjazd zespołu ratowników medycznych do każdego innego zachorowania lub wypadku, dzielony na podstawowy lub specjalistyczny.
Z pomocy doraźnej nie powinno się korzystać, jeśli stan zdrowia pacjenta jest na tyle dobry, że pozwala na odbycie wizyty w planowanym terminie.
Kiedy korzystać z pomocy doraźnej na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR)?
Wiele osób nie wie dokładnie, jakie sytuacje wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej lub wezwania zespołu ratowniczego. Jest sprawą najwyższej wagi, aby edukować zarówno siebie, jak innych w zakresie objawów i symptomów wskazujących na gwałtownie pogarszający się stan zdrowia, ponieważ wiedza ta, może decydować o życiu i śmierci! Stany, w których niezwłocznie należy wezwać karetkę obejmują:
- •podejrzenie zawału serca objawiającego się ostrym bólem za mostkiem, uciskiem w klatce piersiowej, nudnościami, dusznościami, uczuciem lęku.
- •napad padaczkowy, którego objawy to nagła utrata przytomności połączona z drgawkami i obfitym ślinieniem się.
- •zagrożenie śpiączką cukrzycową, kiedy chory odczuwa ból brzucha i silne uczucie pragnienia a w dalszym stadium traci przytomność a jego oddech nabiera charakterystycznego owocowego zapachu.
- •podejrzenie udaru mózgu – chory skarży się na słabszą jedną połowę ciała, nagły ból głowy, trudności w mówieniu lub zaburzenia równowagi.
Pomoc doraźna w sytuacjach niezagrażających życiu
Poza ekstremalnymi przypadkami zagrożenia życia, wielokrotnie zdarza się, że stan zdrowia pacjenta pogarsza się na tyle szybko, że konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. W tym celu utworzone zostały dyżury w poradniach ambulatoryjnych oraz przychodniach przyszpitalnych, które gwarantują dostęp do lekarza specjalisty bez skierowania. Niestety, korzystanie z pomocy doraźnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, niejednokrotnie oznacza długie godziny oczekiwania na wizytę, co może skutkować groźnymi konsekwencjami. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z prywatnych klinik i gabinetów lekarskich.
Kiedy korzystać z doraźnej pomocy w przychodni lekarskiej?
W przypadkach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia wielu pacjentów długo zastanawia się nad wyborem przychodni lub szpitalnego oddziału ratunkowego, marnując cenne minuty, które powinny być przeznaczone na leczenie. Wskazaniami do skorzystania z doraźnej pomocy w ambulatorium jest:
- •zaostrzenie choroby przewlekłej, na przykład atak astmy oskrzelowej
- •infekcje dróg oddechowych przebiegające z wysoką gorączką, w szczególności u osób starszych i dzieci
- •bóle brzucha lub głowy, nieustępujące po podaniu leków
- •biegunka lub wymioty, w szczególności u osób starszych oraz dzieci
- •nagłe bóle stawów oraz kończyn
W przypadku wątpliwości co formy pomocy doraźnej, którą należy podjąć w danym przypadku warto zadzwonić na informację medyczną i opisać objawy choroby. Doświadczony personel medyczny będzie potrafił ocenić sytuację i pokieruje do najbliższego gabinetu lekarskiego bądź oddziału szpitala.
Zalety pomocy doraźnej w prywatnym gabinecie
Decydując się na zakup ubezpieczenia zdrowotnego w niepublicznej klinice lub centrum medycznym klient może sam zadecydować jak szeroki zakres usług jest mu potrzebny. Dzięki temu, każdy może wykupić indywidualnie dopasowany pakiet usług, odpowiadający jego potrzebom. Niezaprzeczalną przewagą wizyty w prywatnym gabinecie jest krótki czas oczekiwania. Średni czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza specjalistę refundowanego przez NFZ w ramach pomocy doraźnej to 3 godziny 2 minut – w prywatnej klinice tyle wystarczy, żeby zbadać i zdiagnozować pacjenta, a następnie wdrożyć postępowanie lekarskie. Dodatkowo, w wielu prywatnych klinikach od ręki dostępny jest najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, którego brakuje w przychodniach lub szpitalach, co skutkuje wydłużeniem procesu leczenia i w efekcie dłuższą rekonwalescencją pacjenta. Aby sprawdzić oferty prywatnych usług w ramach medycznej pomocy lekarskiej należy kliknąć w poniższy link: https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/uslugi-medyczne/pomoc-dorazna/
Dodaj komentarz