Pięć domowych sposobów na bolący ząb
Kiedy boli ząb, chcemy oddać wszystko za chwilę ulgi. Jednak kiedy do stomatologa daleko albo też w danym momencie spotkanie z nim nie jest możliwe, trzeba radzić sobie domowymi sposobami. Oczywiście tylko doraźnie, bo spotkania ze specem od zdrowia zębów i tak nie unikniemy – nawet, jeśli domowe sposoby okażą się tak skuteczne, że ból całkiem zniknie.
- • Goździki przyprawowe, waciki, gaza opatrunkowa, alkohol czysty, irygator, letnia woda, tabletki przeciwbólowe, sól, szałwia.
Goździki przyprawowe lub olejek eugenolowy

Metoda dobrze sprawdza się w przypadku, kiedy przyczyną bólu jest dziura w zębie spowodowana próchnicą. Jednego goździka przyprawowego umyj, osusz i włóż do ubytku. Trzymaj nawet kilka godzin – zawarty w przyprawie olejek eugenolowy ma silne właściwości znieczulające i na dodatek likwiduje bakterie. Ten sam efekt osiągniesz zwilżając bolące miejsce kroplą eugenolu.
Środki przeciwbólowe
Tabletkę przeciwbólową możesz łyknąć (najpierw ją rozkrusz i rozpuść w wodzie, aby szybciej zadziałała; i pamiętaj o tym, żeby nie przyjmować leku na pusty żołądek) lub też możesz ukruszyć z niej kawałek i przyłożyć bezpośrednio do bolesnego miejsca. Stosuj z częstotliwością zalecaną przez producenta leku.
Płukanie jamy ustnej

Płucz jamę ustną roztworem szałwii lub soli (łyżeczka soli na szklankę przegotowanej, letniej wody). Zabieg możesz przeprowadzać tak często, jak to konieczne. Możesz też przepłukać bolącego zęba silnym strumieniem wody z irygatora – w ten sposób udrożnisz ząb.
Kojące okłady

Bolesne miejsce możesz okładać:
- •kostką lodu – trzymaj ją w ustach w bolesnym miejscu
- •kompresami z naparu szałwii
- •wacikami nasączonymi chłodną wódką – ułóż je w ubytku zębowym lub tam, skąd promieniuje ból. W żadnym wypadku nie stosuj tej metody u dzieci ani u siebie, jeśli prowadzisz samochód!
Doraźna plomba
W aptece kup zestaw do samodzielnego wstawiania plomb – pamiętaj, że to tylko doraźne rozwiązanie i koniecznie zgłoś się do dentysty na usunięcie tymczasowego wypełnienia i założenie właściwego.
Dodaj komentarz