Jak zapobiegać próchnicy?

Na próchnicę cierpi aż 90% Polaków. Przyczyną tej chorobą są bakterie występujące w jamie ustnej. Po każdym myciu zębów bakterie gromadzą się na szkliwie, kiedy wraz z pożywieniem dostarczymy im odpowiednią ilość cukru, zaczynają produkować kwasy. To właśnie one są wszystkiemu winne – demineralizują szkliwo i rozkładają substancje organiczne zęba.

1

Regularnie myj zęby. Zęby powinniśmy czyścić co najmniej dwa razy dziennie, przez trzy minuty. Spróbuj choć raz umyć zęby z zegarkiem w ręce. Zobaczysz, że to naprawdę trochę trwa! W rzeczywistości większość z nas robi to za krótko – najczęściej już po niecałych dwóch minutach kończymy. Długie mysie jest bardzo ważne, żeby dokładnie zetrzeć nalot z całej powierzchni zębów.


2

Jak myć zęby? Przed wszystkim dokładnie. Każdy ząb powinien umyty z każdej strony. Nie zapomnij tylko o wyczyszczeniu szyjek zębowych. W tym celu przyłóż szczoteczkę na granicy zęba i dziąsła i wykonuj ruchy okrężne.


3

Po umyciu zębów przychodzi czas na język. Na nim również znajdują się bakterie. Język możesz wyszorować szczoteczką. Niektóre zawierają nawet specjalną przeznaczoną do tego powierzchnię.


4

Pamiętaj, żeby co trzy miesiące wymieniać szczoteczkę na nową, chyba, że wcześniej będzie wyglądać na wykorzystaną. Zniszczona szczoteczka gorzej usuwa płytkę nazębną.


5

Kup dobrą pastę. Lepsze, a co za tym idzie droższe pasty zawierają nie tylko odpowiednie ilości fluoru, ale także inne cenne składniki – wapń, chlorek potasu, wyciągi z ziół.


6

Pasta to nie wszystko. Niezbędne jest również nitka dentystyczna. Nie musisz kupować tych droższych, w zasadzie każda spełni swoje funkcje. Jak posługiwać się nitką dentystyczną? Wsuń ją między każdą szczelinę między zębami(nawet tymi bardzo do siebie przylegającymi) i delikatnie przesuwaj, aby usunąć resztki pokarmu i napowietrzyć przestrzenie międzyzębowe, co zapobiega rozwojowi bakterii.


7

Na sam koniec płukanka. Zęby płucze się po umyciu zębów i użyciu nitki, chociaż na rynku są dostępne również płyny do użycia przed szczotkowanie. Dzięki nim rozwój bakterii zostanie zahamowany na dłużej, a zęby otrzymają kolejną porcję fluoru.


8

W ciągu dnia uważaj na dietę. Wiadomo, dla zębów najgorsze są słodycze. W miarę możliwości zrezygnuj więc z cukierków, drożdżówek i batoników. Zdolność do obniżania pH mają także soki owocowe i słodzone napoje.


9

Korzystaj regularnie z zabiegów u stomatologa, polegających na profesjonalnym oczyszczaniu zębów, usuwaniu kamienia i fluoryzacji. Wystarczy wykonywać je raz na pół roku, najlepiej przy każdej wizycie kontrolnej. Jeżeli porównać ich koszt z leczeniem chorych zębów to naprawdę nie dużo.


10

Jeżeli jednak z nich nie korzystasz, kup żele do mycia zębów ze skoncentrowanym fluorem, które stosuje się raz w tygodniu, na wieczór, po myciu zębów lub specjalne płyny do płukania.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.08.2010

Komentarze

Ciekawe wskazówki:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-19 16:25:32

porada godna uwagi. Trzeba dbać o zdrowe i mocne zęby, bo najczęściej to właśnie zęby zaczynają się psuć po ciąży, później ewentualnie inne dolegliwości...

Ostatnio zmieniony: 2013-01-29 17:23:41

ciekawe porady

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:18:24

Warto również w tym miejscu dodać, że należy spożywać dużo mleka i produktów mlecznych szczególnie w czsie kiedy zęby rosną, w czasie trwania ciąży i laktacji. Mleko i jego przetwory dostarczają składników budulcowych dla mocnych i zdrowych zębów. :)

Ostatnio zmieniony: 2010-12-14 19:23:12

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj