Jak zapobiegać próchnicy?
Na próchnicę cierpi aż 90% Polaków. Przyczyną tej chorobą są bakterie występujące w jamie ustnej. Po każdym myciu zębów bakterie gromadzą się na szkliwie, kiedy wraz z pożywieniem dostarczymy im odpowiednią ilość cukru, zaczynają produkować kwasy. To właśnie one są wszystkiemu winne – demineralizują szkliwo i rozkładają substancje organiczne zęba.
Regularnie myj zęby. Zęby powinniśmy czyścić co najmniej dwa razy dziennie, przez trzy minuty. Spróbuj choć raz umyć zęby z zegarkiem w ręce. Zobaczysz, że to naprawdę trochę trwa! W rzeczywistości większość z nas robi to za krótko – najczęściej już po niecałych dwóch minutach kończymy. Długie mysie jest bardzo ważne, żeby dokładnie zetrzeć nalot z całej powierzchni zębów.

Jak myć zęby? Przed wszystkim dokładnie. Każdy ząb powinien umyty z każdej strony. Nie zapomnij tylko o wyczyszczeniu szyjek zębowych. W tym celu przyłóż szczoteczkę na granicy zęba i dziąsła i wykonuj ruchy okrężne.
Po umyciu zębów przychodzi czas na język. Na nim również znajdują się bakterie. Język możesz wyszorować szczoteczką. Niektóre zawierają nawet specjalną przeznaczoną do tego powierzchnię.
Pamiętaj, żeby co trzy miesiące wymieniać szczoteczkę na nową, chyba, że wcześniej będzie wyglądać na wykorzystaną. Zniszczona szczoteczka gorzej usuwa płytkę nazębną.
Kup dobrą pastę. Lepsze, a co za tym idzie droższe pasty zawierają nie tylko odpowiednie ilości fluoru, ale także inne cenne składniki – wapń, chlorek potasu, wyciągi z ziół.
Pasta to nie wszystko. Niezbędne jest również nitka dentystyczna. Nie musisz kupować tych droższych, w zasadzie każda spełni swoje funkcje. Jak posługiwać się nitką dentystyczną? Wsuń ją między każdą szczelinę między zębami(nawet tymi bardzo do siebie przylegającymi) i delikatnie przesuwaj, aby usunąć resztki pokarmu i napowietrzyć przestrzenie międzyzębowe, co zapobiega rozwojowi bakterii.
Na sam koniec płukanka. Zęby płucze się po umyciu zębów i użyciu nitki, chociaż na rynku są dostępne również płyny do użycia przed szczotkowanie. Dzięki nim rozwój bakterii zostanie zahamowany na dłużej, a zęby otrzymają kolejną porcję fluoru.
W ciągu dnia uważaj na dietę. Wiadomo, dla zębów najgorsze są słodycze. W miarę możliwości zrezygnuj więc z cukierków, drożdżówek i batoników. Zdolność do obniżania pH mają także soki owocowe i słodzone napoje.
Korzystaj regularnie z zabiegów u stomatologa, polegających na profesjonalnym oczyszczaniu zębów, usuwaniu kamienia i fluoryzacji. Wystarczy wykonywać je raz na pół roku, najlepiej przy każdej wizycie kontrolnej. Jeżeli porównać ich koszt z leczeniem chorych zębów to naprawdę nie dużo.
Jeżeli jednak z nich nie korzystasz, kup żele do mycia zębów ze skoncentrowanym fluorem, które stosuje się raz w tygodniu, na wieczór, po myciu zębów lub specjalne płyny do płukania.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-19 16:25:32
Ostatnio zmieniony: 2013-01-29 17:23:41
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:18:24
Ostatnio zmieniony: 2010-12-14 19:23:12
Dodaj komentarz