Jak zapobiegać osteoporozie?

Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej. W efekcie nasze kości stają się cieńsze, słabsze, a co za tym idzie coraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej pojawia się u osób po menopauzie na skutek zmian hormonalnych. Nie jest to jednak reguła, bóle kręgosłupa czy drobne problemy z chodzeniem, mogą być objawem tej choroby nawet u młodzieży.

1

Kto jest szczególnie narażony na osteoporozę? Wiemy, że zdecydowanie częściej chorują kobiety w zaawansowanym wieku, o szczupłej budowie, często spożywające alkohol i palące papierosy. Innymi czynnikami sprzyjającymi chorobie są niektóre leki (heparyna, barbiturany, przyjmowanie hormonów tarczycy)) czy towarzyszące schorzenia – reumatoidalne zapalenie stawów, mukowiscydoza, cukrzyca, kamica nerkowa. Nieurozmaicona dieta, uboga w wapń i witaminę D, nie tylko w dojrzałym wieku, ale już od dzieciństwa, również może grozić osteoporozą.


2

Profilaktyka polega na zminimalizowaniu czynników ryzyka. Oczywiście, nie możemy przestać zażywać leków, ani wyeliminować niesprzyjających nam genów. Możemy za to popracować nad naszym stylem życia, a szczególności nad dietą, aby jak najdłużej cieszyć się ze zdrowych kości.


3

Najważniejszy jest wapń. To główny składnik kości i zębów. Jego niedobór u dzieci powoduje krzywicę, a u dorosłych osteoporozę. Ile powinniśmy go dostarczać? Według obowiązujących norm od 100-1200mg na dobę. Najlepszymi źródłami wapnia są przede wszystkim mleko i jego przetwory oraz ryby.
300mg wapnia jest zawartych w 1 szklance wapnia, dwóch kubeczkach twarożku, 100g sardynek lub 150 g łososia. Właśnie dlatego sery i twarogi powinny pojawiać się na stole codziennie, a osoby starsze powinny częściej sięgać po ryby.


4

Wapń można również suplementowa. Najczęściej zalecane są preparaty zawierające węglan wapnia. Należy jednak uważać, aby nie przedobrzyć. Nadmiar tego pierwiastka również nie jest obojętny dla organizmu. Może powodować zaparcia i zasadowicę z objawami uszkodzenia nerek.


5

Po drugie witamina D. Jest ona niezbędna do syntezy białka transportującego wapń w procesie wchłaniania. Warto pamiętać, że mieszkańcy umiarkowanej strefy klimatycznej pokrywają zapotrzebowanie na witaminę D w 85% w wyniku syntezy zachodzącej w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Źródłami pokarmowymi są ryby i margaryny.


6

W diecie nie może zabraknąć również magnezu. Jego metabolizm jest ściśle powiązany z metabolizmem wapnia. Znajduje się w warzywach liściastych, orzechach, mięsie i podrobach


7

Ogranicz kawę i alkohol. W nadmiernych ilościach mogą przyczyniać się do wypłukiwania wapnia z organizmu (podobnie działa cola!) Niektóre badania wykazują, że duże ilości kawy nasilają objawy już istniejącej osteoporozy.


8

Wprowadź zasady zdrowego stylu życia! Nie tylko pomogą w walce z osteoporozą, ale sprawią, że poczujesz się lepiej i dłużej będziesz cieszyć się zdrowiem. Rzuć palenie, które przyczynia się do obniżenia masy kostnej, zadbaj o prawidłową wagę, zacznij się ruszać.


9

Ćwiczenia fizyczne zwiększają masę kości, a przez poprawę sprawności, zapobiegają upadkom. Wybierz taki rodzaj sportu, który będziesz uprawiać z przyjemnością i nie będzie zbyt forsujący. Codziennie dłuższy spacer, pływalnia, a nawet specjalnie organizowane ćwiczenia dla seniorów na pewno sprawią, że poczujesz się lepiej.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.09.2010

Komentarze

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:13:04

Bardzo merytoryczna porada.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-09 09:02:06

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj