Jak wybrać najlepszą metodę antykoncepcji?

Wiele z nas zastanawia się, jak wybrać najlepszą metodę zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Obecnie medycyna jest na wysokim poziomie, tak też jest z antykoncepcją. Wybór wobec metod jej stosowania jest naprawdę bardzo duży. Jak dobrze i mądrze wybrać? Oto kilka wskazówek.

1

Na samym początku odpowiedz sobie na pytanie, jak często uprawiasz seks. Jeżeli robisz to naprawdę sporadycznie w zupełności wystarczy stosowanie prezerwatywy przez partnera, z którym uprawiasz seks. Jeżeli natomiast seks jest w miarę regularnie uprawiany wówczas bardziej można zasugerować tabletki antykoncepcyjne czy na przykład plastry hormonalne. Po prostu tak zwaną „stałą” antykoncepcję.


2

Twój partner. Jeżeli masz stałego partnera seksualnego metody antykoncepcji, jak tabletki plastry, wkładka czy nawet zastrzyki są jak najbardziej odpowiednie. Jeżeli natomiast zdarza Ci się kochać z wieloma partnerami a czasami nawet z kimś nowo poznanym, najrozsądniej będzie używać w tym wypadku prezerwatywy. Prezerwatywa może być również dodatkiem do stosowanych na przykład tabletek antykoncepcyjnych. Zadaniem prezerwatywy jest chronienie nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Głównie przed wirusem HIV.


3

Tabletki antykoncepcyjne. To tabletki są jedną z głównych antykoncepcji stosowanych przez kobiety. Są bardzo popularne i skuteczne. Są chętnie wybierane również dlatego, że pomagają uporać się z innymi problemami. Na przykład pomagają pozbyć się problemów z cerą, dzięki zawartym w nim hormonom lub problemów z napięciem przed miesiączkowym, który niektórym z nas jest boleśnie znany.


4

Plastry hormonalne. Dla osób, które nie chcą przyjmować tabletek. Plastry naklejane są co 7 dni, więc nie ma obaw, że o nich zapomnimy, co może mieć miejsce na przykład podczas brania tabletek. Plasterek taki nakleja się na skórę, przez którą do organizmu wydzielają się hormony.


5

Krążek dopochwowy lub spirala to metody wewnętrznej antykoncepcji, które polegają na umieszczeniu spirali bądź krążka wewnątrz pochwy. Krążek dopochwowy od dosyć niedawna znajduje się na naszym rynku, nie jest więc szczególnie popularny. Z reguły kobiety nie decydują się na jego stosowanie ponieważ boją się, że nie będą w stanie sobie go zaaplikować, bowiem krążek taki umieszczany jest przez osobę stosującą. Krążek wbrew tejże opinii jest naprawdę bardzo łatwy do założenia. Szczegółowy opis możemy znaleźć wewnątrz opakowania danej antykoncepcji. Spiralka natomiast jest zakładana przez lekarza ginekologa po wcześniejszym przeprowadzonym wywiadzie z pacjentką. Posiada niestety wady, które są uporczywe. Tzn. często występują stany zapalne oraz krwawienia mogą stać się bardzo obfite. Plusem jest natomiast to, że nie musimy niczego kontrolować.


6

Zastrzyki hormonalne. Są polecane kobietom, które ze względów zdrowotnych nie mogą brać tabletek. Wadą tej antykoncepcji jest „chwilowe” pozbawienie płodności, która wraca dopiero po kilku miesiącach. Ale, jak każda antykoncepcja posiada swoje wady i zalety.


7

W wyborze najlepszej metody antykoncepcji dla naszego organizmu czyli dla nas samych powinien zająć się lekarz ginekolog. Lekarz taki po wcześniej przeprowadzonym wywiadzie na temat stylu naszego życia oraz zdrowia stwierdzi najlepiej, jaki rodzaj antykoncepcji będzie dla nas najlepszy.


8

Wybór odpowiedniego ginekologa. Jeżeli lekarz ginekolog bez ustaleń z Tobą z góry proponuje Ci daną metodę antykoncepcji nie jest to najlepszy pomysł, aby się na to godzić. Dzieje się tak szczególnie, gdy jest to Twoja pierwsza antykoncepcja. Pamiętaj! To Twój organizm, Twoje zdrowie, Ty masz prawo współdecydować o wszystkim.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.09.2009

Komentarze

Rzadko współżyjemy z mężem, bo niestety pracuje w delegacjach. Myślę więc że nie ma sensu brać tabletek. Zdecydowałam się więc na kapturek - femcap. Jest wielokrotnego użytku, więc tak antykoncepcję mam z głowy na długo :)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-06 15:13:34

Szczerze mówiąc nie ufam za bardzo naturalnym metodą, może wynika to z faktu, że za mało o nich wiem. Dla mnie najbardziej wygodne są tabletki, stosuje je od lat. Mam dwie znajome, które swego czasu były niezadowolone z tabletek ale dlatego, że miały je źle dobrane. Można też spróbować się zgłosićx do takich akcji http://synexus.pl/badania-kliniczne/antykoncepcja-2/ z tego co widziałam są organizowane w większości większych miast

Ostatnio zmieniony: 2012-12-12 15:36:40

Ciekawa porada.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-23 17:23:10

Super, zbiór pomocnych informacji.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-23 18:15:03

Diora- mądry komentarz - popieram. ja stosuję prezerwatywę dodatkowo czy metodzie termicznej. Stosuję tą metodę naturalną od niedawna i jeszcze nie poznałam na tyle dobrze swojego ciała by robić to bez zabezpieczenia. Ale dużo czytałam o cyclotescie i chyba go kupię jako pomoc

Ostatnio zmieniony: 2011-07-28 13:13:10

Ja wybrała wraz z moim lekarzem pigułki-biorę sylvie20 i bardzo dobrze się po nich czuje i mimo ostrzeżeń wielu dziewczyn nie przytyłam po nich.
Dobrze, że rynek oferuje nam tyle różnych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą, każdy może sobie coś dopasować.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-08 15:04:53

W artykule dokładnie zaznaczono, że prezerwatywa może być dodatkiem do stosowanych tabletek antykoncepcyjnych. Prezerwatywa jako środek antykoncepcji przy częstej zmianie partnera jest tutaj oczywisty.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-05 09:36:02

Pomijając to, że żaden środek anty. nie daje 100% gwarancji - doradzanie prezerwatyw tym, którzy uprawiają sex sporadycznie jest wielkim błędem. Niechciana ciąża może być skutkiem minutowego zapomnienia kobiety, która ostatni raz miała 10 lat temu, więc sporadyczność a gwarancja jako taka to dwie odrębne sprawy. Jeżeli temat porady brzmiałby "ochrona przed choróbskami" - wtedy prezerwatywa na 2. miejscu, na 1. - nie rozchylanie nóg przed byle kim.
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj