Jak wcześnie rozpoznać możliwość omdlenia (zasłabnięcia)?
Do omdleń dochodzić może z wielu różnych powodów. Mogą być nimi np. ekstremalnie duży wysiłek fizyczny, zbyt długa praca w pozycji stojącej, zaburzenia pracy serca. Powodem zasłabnięcia może być także zatrucie lub choroba (np. cukrzyca). Aby nie doprowadzić do zasłabnięcia ważne jest, aby odpowiednio wcześnie reagować jeśli pojawiają się pierwsze oznaki świadczące o tym, że może dojść do omdlenia. Zatrzymaj pojazd jeśli prowadzisz, usiądź lub połóż się, rozluźnij ubranie i oddychaj głęboko, poproś o pomoc lub wezwanie lekarza. To podstawowe czynności, które trzeba wykonać gdy robi nam się słabo. Z tej porady dowiesz się o wczesnych symptomach, które mogą sygnalizować możliwość zasłabnięcia.

Zanim dojdzie do omdlenia doświadczamy uczucia utraty sił, skóra robi się blada, a na czole, na dłoniach i na plecach często pojawia się zimny pot.
Zasłabnięcie często poprzedza pogarszająca się jakość widzenia.
Gdy pojawia się szum w uszach, a w ustach robi się „słodko” to również może to być sygnał świadczący o zbliżającym się możliwym zasłabnięciu.
Bardzo silnym sygnałem ostrzegawczym są nudności, zaburzenia równowagi i problemy z oddychaniem.
Przed omdleniem mogą również wystąpić zaburzenia pracy serca.
Gdy pojawią się objawy sugerujące zbliżające się omdlenie natychmiast zatrzymaj pojazd jeśli prowadzisz, przerwij pracę i wyłącz maszynę, jeśli taką obsługujesz. Wyjdź na świeże powietrze, oddychaj głęboko w miarę możliwości usiądź lub nawet połóż się. W pozycji leżącej łatwiej poprawisz krążenie krwi i szybciej dotlenisz mózg. Poproś kogoś o pomoc lub wezwij lekarza.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-11 17:36:16
Ostatnio zmieniony: 2012-09-24 20:43:51
Dodaj komentarz