Jak walczyć z wolnymi rodnikami?

Wolne rodniki to nic innego, jak organiczne związki (głównie reaktywnych form tlenu), pozbawione jednego elektronu. Pełnią one ważne funkcje w organizmie, ale ich nadmiar jest szkodliwy. Jak walczyć z nadmiarem wolnych rodników?

1

Reaktywne formy tlenu umożliwiają walkę z mikroorganizmami oraz pasożytami. Około 5% tlenu przekształca się w wolne rodniki - jest to proces stale zachodzący w naszym organizmie. Organizm produkuje również przeciwutleniacze, które przeciwdziałają szkodliwemu wpływowi wolnych rodników.
Nadmiar wolnych rodników powstaje wskutek:
- palenia tytoniu,
- picia alkoholu,
- nieodpowiedniej diety (fast foody, potrawy wysokotłuszczowe)
- długotrwałego opalania się,
- przebywania w zanieczyszczonym środowisku.


2

Poprzez długotrwałe działanie wolnych rodników zwiększa się możliwość zachorowania na takie choroby, jak: miażdżyca, nowotwory, choroba Alzheimera, kłębuszkowe zapalenie nerek, cukrzyca, zaćma, zawał mięśnia sercowego, przedwczesne starzenie się organizmu (zmarszczki, zwiotczenie skóry, skłonność do przebarwień skóry).


3

Organizm sam potrafi wytwarzać przeciwutleniacze, ale mimo to konieczne jest dostarczenie ich z pokarmem. Przeciwutleniaczami są głównie witaminy C, E i betakaroten oraz selen, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan, bioflawonoidy, koenzym Q.


4

Źródła witaminy C: kiwi i owoce cytrusowe, truskawki, brokuły, słodka papryka, szpinak, kapusta, kalafior.
Źródła witaminy E: oleje roślinne, migdały, soja, nasiona słonecznika, ziarna zbóż, mleko, masło, sery, jaja, zielony groszek.
Źródła betakarotenu: ciemnoczerwone i ciemnozielone warzywa, marchew, suszone morele, kalarepa, szpinak, dynia, sałata, brokuły.


5

Koenzym Q znajduje się w: sardynkach, makrelach, orzeszkach ziemnych, pistacjowych i włoskich oraz w soi.
Źródła selenu: drób, grzyby, żółtka jaj, czosnek, cebula, drożdże.
Do produktów zawierających duże ilości przeciwutleniaczy zaliczamy również: brukselkę, pomidory, szparagi, bazylię, kminek, imbir, szałwię, jagody, arbuz, kurkumę, miłorząb oraz owoce morza.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.10.2010

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj