Jak walczyć z nadpotliwością ?

Szacuje się, że około 1 procent Polaków ma problemy z nadpotliwością. Może ona mieć charakter uogólniony kiedy dotyczy całego ciała lub miejscowy, gdy nadmiernie pocą się stopy, dłonie, pachy. Problem ten jest szczególnie dokuczliwy latem – na zewnątrz jest duszno, temperatura wzrasta, Słońce grzeje coraz intensywniej, to wszystko sprawia, że Twój organizm jeszcze bardziej zwiększa produkcję potu. Jak sobie z tym radzić? Jak walczyć z nadpotliwością?

1

Po pierwsze zapobiegaj. Jak? Noś przewiewne ubrania, niezbyt obcisłe, wyprodukowane z bawełny. Postaraj się o to, aby miejsce w którym pracujesz lub w którym spędzasz dużo czasu, było chłodne i dobrze przewietrzone.


2

Postaraj się znaleźć czas na relaks. Silne emocje, strach, niepokój lęk, stres – to wszystko sprzyja nadpotliwości.


3

Idź do lekarza. On zbierze dokładny wywiad, postara się znaleźć przyczynę, a w razie konieczności skieruje na dodatkowe badania. Nadpotliowść może świadczyć o jakiejś chorobie, jeżeli więc pocisz się bardziej niż inni lub zauważysz, że pocisz się zdecydowanie więcej niż kiedyś, skonsultuj się ze specjalistą.


4

Zadbaj o częstszą higienę. Myj się w ciągu dnia, częściej korzystaj z prysznica i kąpieli.


5

Zainwestuj w odpowiedni antyperspirat. Antyperspirant może mieć postać kremu, żelu lub dezodorantu. Zwężają one przewody wyprowadzające pot z przewodów potowych, są więc bardzo skutecznym sposobem na walkę z Twoim problemem. W aptece można kupić trochę droższe, ale warte polecenia antyperspiranty, które stosuje się tylko raz w tygodniu.


6

Wypróbuj zioła. Szczególnie skuteczna jest szałwia. Wypróbuj herbatki, nalewki i napary produkowane na jej bazie. Ponadto skuteczne są również pokrzyk i sporysz.


7

Zrezygnuj z mocnej kawy, herbaty, alkoholu i pikantnych potraw. Po pierwsze zwiększają one produkcję potu, a po drugie mogą zmieniać jego zapach na bardziej nieprzyjemny. Jeżeli nie możesz z nich całkowicie zrezygnować, ogranicz spożycie ich ilości, a na pewno zauważysz efekty.


8

Jeżeli domowe sposoby nie działają, zastanów się nad toksyną botulinową. Jest to wysoko czyszczony preparat białka, uzyskany z bakterii Clostridium botulinum. Jest ona podawana w formie zastrzyków, w miejsca, w których jest wydzielany pot. Ich efekt nie jest trwały, utrzymuje się przez kilka miesięcy, aż do całkowitego zaniku, kiedy zabieg należy powtórzyć.


9

Istnieją jeszcze inne, bardziej zaawansowane metody walki z nadpotliwością. Czasami stosuje się zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu tkanki gruczołowej pach lub jonoforezę, która jest metodą dyskusyjną, Te metody wykorzystuje się jednak dość sporadycznie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.07.2010

Komentarze

dobrze wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:41:50

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj