Jak usunąć kleszcza?

Kleszcz to mały pajęczak, odżywiający się krwią ssaków. Nie jest zwierzęciem jadowitym, a ilość krwi, którą wysysa jest niewielka, wynosi maksymalnie kilka mililitrów. Mimo tego każdy z nas wie, że kleszczy należy się ustrzegać, zabezpieczać środkami chemicznymi, nosić długie spodnie i skarpetki, gdy wychodzimy do lasu. Dlaczego? Ponieważ mogą one przenosić między innymi takie choroby jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy zapalenie płuc. Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

  • zwykła, kosmetyczna penseta
  • spirytus salicylowy lub woda utleniona
1

Po pierwsze NAPRAWDĘ postaraj się, żeby nie ukąsił. Mimo przypomnień w mediach, nadal wielu z nas zapomina o podstawowych zasadach właściwego ubioru, chroniącego nas przed kleszczami. Jeżeli planujesz wycieczkę do lasu czy na trawiaste tereny, zawsze zakładaj długie spodnie, pełne buty, wysokie skarpetki, koszulkę z długim rękawem i najlepiej załóż cos na głowę. Ochrona głowy jest szczególnie ważna dla dzieci, ponieważ kleszcze znajdują się na roślinach do 120 cm wysokości i mogą po prostu spaść na dziecko. Nie zapomnij również o specjalnych preparatach w sprayu.


2

Gdy wrócisz ze spaceru, rozbierz się, dokładnie obejrzyj całe ciało. Nie zapomnij zajrzeć za uszy czy pomiędzy palce, pod kolana – dla kleszczy są to ulubione miejsca.


3

Jeżeli zauważysz kleszcza to po pierwsze nie panikuj! Teraz najważniejsze jest abyś jak najszybciej go usunął. Przed usunięciem nie stosuj żadnych domowych metod! Nie smaruj go masłem, innymi tłuszczami, benzyną, ani żadnymi chemikaliami!


4

Najprostszą i naprawdę dobrą metodą jest usunięcie kleszcza przy pomocy zwykłej pęsety. Należy go uchwycić w całości, bezpośrednio przy skórze, a następne delikatnym, ale zdecydowanym ruchem wyciągnąć. Postaraj się nie uszkodzić pasożyta podczas wyciągania. Musisz go usunąć w całości, tak aby żadna część nie została w skórze. Ważne jest, by usunąć go jak najszybciej! Im dłużej czasu przebywa na skórze, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia!


5

Istnieją również specjalne przyrządy do usuwania kleszczy, które można kupić w aptekach. Przykładem jest TRIX, działający na zasadzie lassa.


6

Jeżeli nie udało Ci się wyciągnąć kleszcza w całości, a skórze widzisz kawałek jego ciała, powinieneś go usunąć przy pomocy czystej igły. Najczęściej jest to główka lub aparat gębowy, które są najmocniej wszczepione


7

Po usunięciu kleszcza, skórę należy przetrzeć spirytusem salicylowym bądź wodą utlenioną i dokładnie umyć ręce.


8

Teraz pozostaje Ci dokładnie obserwować fragment skóry, na którym znajdował się kleszcz. Jeżeli pojawią się charakterystyczny wędrujący rumieniec lub guzek, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza. Może to być objaw rozwijającej się boreliozy.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Istniej szczepionka przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mógzu. Jeżeli mieszkasz na terenie, gdzie występuje duża liczba tych pasozytow, zastanów się nad szczepieniem.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.05.2010

Komentarze

bardzo dobra porada

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:48:18

Kleszcz wkręca się w ciało, więc skutecznym sposobem na usunięcie kleszcza w całości jest jego... wykręcenie. W lewo. Łatwe jest zwłaszcza wykręcanie tych napitych, wystarczy chwycić je palcami.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-10 10:27:02

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj