Jak uniknąć anemii?
Przy obniżonym poziomie hemoglobiny (który nie mieści się w tzw. normie, która wynosi mniej więcej 12 – 16 g/dl (gram na decylitr) u kobiet i 14 – 18 g/dl u mężczyzn) nasz organizm nie działa tak jak powinien. W wyniku nieodpowiedniego dotlenienia pewnych komórek ciała oraz ich niedożywienia jesteśmy ospali, często kręci nam się w głowie i nic się nie chce. Warto zatem pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam uniknąć anemii/niedokrwistości.
- • produkty bogate w żelazo, kwas foliowy i witaminy z grupy B
Przede wszystkim należy REGULARNIE BADAĆ MORFOLOGIĘ krwi (w ramach której wyznaczony zostaje poziom hemoglobiny). Przyjmuje się, że takie badania powinno robić się raz w roku.
ODPOWIEDNIA DIETA! Należy pamiętać o spożywaniu pokarmów, które zawierają duże ilości żelaza, witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Pokarmy, które zawierają całkiem dużo żelaza to: kakao, pistacje, małże, wątróbka, kaszanka, wołowina, wieprzowina, migdały, szpinak, suszone owoce, czerwone buraczki, płatki zbożowe, chleb razowy. Warto mieć też na uwadze, że wyróżniamy 2 rodzaje żelaza - łatwo przyswajalne (zazwyczaj pochodzenia "mięsnego") i trudno przyswajalne (zazwyczaj pochodzenia roślinnego). Można wtedy łączyć żelazo roślinne z mięsem, które ułatwia przyswajanie żelaza. Przyswajalność żelaza poprawia też witamina C. Zmniejsza ją np. mleko.
NIE ODDAWAĆ KRWI zbyt często! To krok, skierowany do wszystkich KRWIODAWCÓW, którzy regularnie oddają krew i nie wiedzą o tym, że takie oddawanie krwi (u kobiet co 3 miesiące, u mężczyzn co 2 miesiące) może prowadzić do systematycznego spadku poziomu hemoglobiny we krwi, a w konsekwencji do anemii. Warto zatem zrobić sobie czasem nieco dłuższą przerwę w oddawaniu krwi.
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2010-12-21 18:24:32
Dodaj komentarz