Jak rozpoznawać nadciśnienie tętnicze i jak z nim walczyć?
Najczęstszą przyczyną zgonów Polaków, zwłaszcza zaś zgonów przedwczesnych choroby układu krążenia,z nich zaś najczęstszą jest choroba niedokrwienna serca. Najczęściej pierwszym symptomem tego rodzaju schorzeń jest podwyższone ciśnienie krwi w tętnicach.
Prawidłowe ciśnienie tętnicze to takie, które nie przekracza wartości 120/80 mmHg. O nadciśnieniu mówimy przy wartościach powyżej 140/90. Wartości pośrednie określa się jako wysokie prawidłowe. Nadciśnienie dzielimy na łagodne (do 159/99), umiarkowane (do 179/109) i ciężkie. Utrzymujące się nadciśnienie, nawet łagodne powinno być leczone pod kontrolą lekarza. Absolutnie nie wolno samodzielnie ordynować sobie leków przeciwko nadciśnieniu.
Można natomiast stosować zioła i suplementy diety, zwłaszcza w przypadku, kiedy nie ma się jeszcze własćiwego nadciśnienie, tylko ciśnienie wysokie prawidłowe. Pomocne są preparaty magnezowe, zwłaszcza te z dodatkiem potasu i głogu, często zawierające w nazwie słowo "serce". Pomocne jest także picie herbatki z owoców głogu. Najwygodniej jest parzyć ją w zaparzaczu, gdyż owoce głogu są dostępne na rynku prawie wyłącznie w postaci sypanej, a nie ekspresowej.
Niezwykle istotnym elementem postępowania w nadciśnieniu tętniczym jest leczenie niefarmakologiczne. Jego podstawą jest odpowiednia dieta. Najczęściej osobom ze skłonnościami do nadciśnienia poleca się bądź to tak zwaną dietę DASH, bądź też dietę śródziemnomorską. Dieta DASH polega na podziale produktów na osiem grup. Każdej grupie jest przypisana ilość porcji, które należy zjeść dziennie lub tygodniowo. Należy jeść dużo kasz, warzyw, owoców i nabiału, mało ryb, orzechów i słodyczy, nie jeść mięsa i pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Dieta śródziemnomorska podobna jest do poprzedniej, z tym że zaleca jedzenie dużej ilości ryb.
Osoby z otyłością lub nadwagą powinny zredukować masę ciała. Należy rzucić palenie i mocno ograniczyć spożycie alkoholu i soli. Zwiększyć natomiast należy aktywność fizyczną. To ostatnie nie dotyczy pacjentów z nadciśnieniem ciężkim. Warto też wyeliminować czynniki stresowe. Stosowanie się do tych zaleceń może pomóc uniknąć powikłań i farmakoterapii.
Dodaj komentarz