Jak rozpoznać, że podejmujesz słuszną decyzję?

Gdy dochodzi do podejmowania poważnych decyzji – możesz zauważyć, że się wahasz i nadmiernie wszystko analizujesz doprowadzając siebie (i innych dookoła) do szaleństwa. Gdy coś ma dla ciebie tak wielkie znaczenie, to czy w ogóle możliwe jest podjęcie rzeczywiście przemyślanej decyzji? Kluczem do podjęcia dobrej decyzji jest równowaga między podążaniem za swoim sercem lub intuicją, a słuchaniem własnego rozumu (rozsądku). Mimo iż możesz nigdy nie być pewny wszystkich konsekwencji własnej decyzji, jedna rzecz jest pewna: Nie ma nic gorszego niż pozostawanie w stanie niezdecydowania.

1

Posłuchaj własnej intuicji
Czy miałeś kiedyś przeczucie wskazujące ci jakiego dokonać wyboru, albo silne nagłe uczucie, wskazujące ci co musisz zrobić? Intuicja może pomóc ci podjąć decyzje, które są w zgodzie z twoimi najgłębszymi wartościami i obawami. Ale uważaj i nie pomyl intuicji z reakcjami emocjonalnymi jak nagły wybuch agresji.


2
Źródło: http://www.freedigitalphotos.net Autor: Stuart Miles Źródło: http://www.freedigitalphotos.net Autor: Stuart Miles

Nie zapomnij, aby w sposób racjonalny rozważyć różne możliwości.
Mimo iż twoja instynktowna reakcja jest ważnym źródłem intuicyjnego zachowania, upewnij się, że spoglądasz na swoją sytuację również z racjonalnej perspektywy. Rozważ plusy i minusy każdego możliwego wyboru, aby praktycznie wybrać najlepszą opcję. Zrównoważ emocje poprzez użycie logicznego myślenia.


3
Źródło: http://www.freedigitalphotos.net Autor: Stuart Miles Źródło: http://www.freedigitalphotos.net Autor: Stuart Miles

Powinieneś być dumny ze swojej decyzji.
Zastanów się, jak będziesz się czuć po podjęciu danej decyzji. Czy będziesz odczuwać wstyd i żal? Czy twoje postępowanie może wpłynąć na kogoś innego w negatywny sposób? Jeśli zmagasz się z wyborem między tym co chcesz a tym co powinieneś zrobić, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, jak będziesz się czuć i co będziesz myśleć o sobie już po wszystkim – i czy dokonany przez ciebie wybór jest zgodny z tym jaką osobą chcesz być.


4

Dowiedz się „Dlaczego?”
Dotrzyj do źródła swoich rozterek np. dlaczego chcesz zerwać ze swoim chłopakiem, czy dziewczyną, dlaczego chcesz studiować za granicą itd. Rozważanie tylko następstw twojej decyzji może zasłonić to co ważne, czyli ich źródło. Odpowiedź na pytanie „dlaczego?” może pomóc ci odnaleźć prawdziwą motywację.


5

Posłuchaj swego ciała.
Twoje ciało może ci wiele powiedzieć o tym, czy podejmujesz słuszną decyzję. Zauważ, czy odczuwasz napięcie, niepokój, goniące myśli, gdy zaczynasz myśleć lub mówić o rozważanej przez ciebie opcji? Czy też gdy podejmiesz decyzję, odczuwasz tzw. ulgę. Czy sypiasz lepiej?


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.02.2013

Komentarze

Ciekawie napisana porada, przyjemnie się czyta. Mądra i wartościowa. U mnie duży plusik.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie :-)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-12 13:13:50

Ciekawie napisana porada, przyjemnie się czyta. Mądra i wartościowa. U mnie duży plusik.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie :-)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-12 13:13:43

trafne

Ostatnio zmieniony: 2013-05-07 15:30:40

Metoda plusów i minusów jest fantastyczna.
Opanowałam ją kilka lat temu i stosuję do dziś :)

Oczywiście podstawa to sprawiedliwa ocena sytuacji.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-04 14:09:00

bardzo przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-02 14:20:47

Gdy przychodzi moment podjęcia decyzji, czy wybrać takie rozwiązanie, czy podjąć decyzję zupełnie inną, zazwyczaj następuje konflikt interesów, zawsze, któraś decyzja ucierpi, dlatego musimy nauczyć się wybierać "mniejsze zło". Czasami wybór okazuje się trafny, a innym razem decyzja podjęta okazała się fiaskiem. Niezależnie od sytuacji, musimy być gotowi do ponoszenia konsekwencji w swoich działaniach. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-02 10:51:06

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj