Jak rozpoznać udar cieplny?
Udar cieplny, potocznie nazywany porażeniem słonecznym jest stanem chorobowym wywołanym przez przegrzanie organizmu. Może wystąpić w czasie bardzo ciepłej pogody lub pod wpływem nadmiernego nasłonecznia. Jak go rozpoznać?

Pierwszym symptomem jest uczucie ogólnego osłabienia. Czujemy się zmęczeni i ospali, jak gdyby za chwilę mielibyśmy stracić przytomność. Do omdleń dochodzi tylko w skrajnych przypadkach.
Nasze ciało obficie wydziela pot. Często dosłownie jesteśmy cali mokrzy. Skóra staje się zaczerwieniona i podrażniona.
Ponadto często odczuwalny jest ból głowy o silnym natężeniu. Głowa staje się gorąca i zaczerwieniona. Pojawiają się mroczki przed oczami i inne zaburzenia widzenia.
Do charakterystycznych objawów porażenia słonecznego należą również mdłości, wymioty i zawroty głowy.
Ważnym objawem jest również sztywność karku. Objawia się ona niemożnością dotknięcia brodą klatki piersiowej.
Jeżeli podejrzewamy udar cieplny u innej osoby, zwróćmy uwagę, czy nie jest rozkojarzona, niespokojna, lękliwa, nie odczuwa zaburzeń orientacji. Te dolegliwości mogą wskazywać na porażenie.
Ponieważ organizm zaczyna się bronić dochodzi do zjawiska centralizacji krążenia. Polega ono na zachowaniu ukrwienia ważnych narządów – serce, mózg, nerki – kosztem skóry. Stąd też staje się ona blada, zimna, pojawiają się dreszcze.
Ponadto zbadać można ciśnienie tętnicze i puls. To pierwsze będzie obniżone, natomiast puls słabo wyczuwalny i przyspieszony.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Warto pamiętać, że czynnikami predysponującymi do występienia porażenia słonecznego są wiek ( głównie dzieci i osoby w wieku podeszłym), zmęczenie, wyczerpanie, odwodnienie organizmu, nadużawnie alkoholu, problemy z krążeniem. Osoby, których to dotyczy, powinny w szczególny spsoób uważać na Słońce.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:36:07
Dodaj komentarz