Jak rozpoznać odmrożenie?
Odmrożenie, to bardzo niebezpieczny stan, w którym tkanka skórna została uszkodzona lub nawet zamrożona, pod wpływem zimna. Prowadzić to może do jej poważnego uszkodzenia. Szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia pozwoli ograniczyć (często) nieodwracalne szkody.
Odmrożenie naskórka jest pierwszym objawem schorzenia. Skóra blednie, z powodu niedokrwienia, zaczyna drętwieć i pojawia się odczuwalne mrowienie, pieczenie lub swędzenie skóry. Ten stan jest całkowicie odwracalny, jeżeli nie trwa zbyt długo.
Jeżeli szybko nie ogrzejemy swojego ciała, mrowienie zamieni się w ból. Skóra robi się sztywna. Ogrzanie bolącego miejsca sprawi, że tkanki zaczną boleć jeszcze bardziej, lecz jest to konieczne by uniknąć dalszych uszkodzeń. Skóra po rozmrożeniu będzie czerwona i spuchnięta. Ból powinien ustąpić po kilkunastu minutach, do kilku godzin.
W kolejnym stopniu odmrożenia, ból zostaje zastąpiony przez brak czucia. Zamrożone nerwy nie przesyłają informacji do mózgu, traci się kontrolę nad zamrożonymi częściami ciała. Skóra staje się twarda, przemrożenie postępuje w głąb mięśni. Szansę na regenerację tkanki gwałtownie spadają. Na skórze, po rozmrożeniu, będą pojawiały się pęcherze wypełnione surowicą lub krwią. Na podstawie wielkości i rodzaju pęcherzy, diagnozuje się rozmiar uszkodzeń.
Wielkość odmrożenia powinien ocenić lekarz. W przypadku powstania pęcherzy natychmiast zgłoś się do lekarza, mogą one prowadzić do zakażenia organizmu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Lżejszych odmrożeń możemy dostać, także w temperaturze powyżej 0.
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-13 15:46:36
Dodaj komentarz