Jak rozpoznać boreliozę?
Ugryzł Cię kleszcz. Nie jest to żaden powód do paniki, ale powinieneś bacznie obserwować czy ze skórą w miejscu ukąszenia nic się nie dzieje. Borelioza jest chorobą, którą trudno rozpoznać. Nie zawsze daje charakterystyczne zmiany, umożliwiające diagnozę. Czasami objawy pojawiają się dopiero po wielu latach.
Jak wspomniałam na początku, najważniejsza jest obserwacja miejsca, w którym ugryzł kleszcz. Dla rozpoznania boreliozy wystarczy stwierdzenie Rumienia pełzającego. Rumień pojawia się najczęściej w ciągu 1-3 tygodni po ugryzieniu kleszcza, ale może pokazać się nawet dopiero po 3 miesiącach.

Zmiana ma formę plamy, która szybko się powiększa(parę dni) i wykazuje centralne przejaśnienie. Najczęściej przekracza średnicę 5 cm.
Czasami zmiany mają charakter nietypowy. Nie wykazują przejaśnienia, są nieregularne, ale również ulega szybkiemu powiększeniu. Wtedy również mamy do czynienia z rumieniem wędrującym.
Jeżeli średnica zmiany pojawia się wcześniej niż 2 dni po ukąszeniu i ma średnicę mniejszą niż 5 cm, najprawdopodobniej nie jest to oznaka boreliozy.
Nie tylko rumień wędrujący oznacza boreliozę. W okresie po ukąszeniu, może ona nie dawać żadnych objawów, ale po paru latach pojawiają się dość częste dolegliwości, których nawet nie kojarzymy z tą chorobą.
Dolegliwości te mogą dotyczyć stawów. Wędrujące bóle kości, stawów i mięśni, nawracające bóle stawowe, nawracające zapalenia stawów, przewlekłe zapalenia stawów (często asymetryczne) mogą być objawami choroby.
Innym późniejszym powikłaniem może być zapalenie mięśnia sercowego.
Dolegliwościami, które również mogą mieć swoją przyczynę w ukąszeniu kleszcza są dolegliwości ze strony układu nerwowego - porażenie nerwów czaszkowych, zapalenie mózgu, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, parestezje, zaburzenia czucia, drętwienia kończyn, niedowłady.
W wszystkich powyższych przypadkach późnych objawów borelizowy, wykonywane są badania serologiczne. Dzięki nim dowiadujemy się, czy w organizmie znajdują się przeciwciała przeciwko bakteriom powodującym boreliozę. Jeżeli przeciwciała w krwi są obecne, oznacza to, że jesteśmy zarażenie. Oznaczane są dwie klasy przeciwciał. Przeciwciała klasy IgM, mogą się pojawić już 2 tygodnie po zarażeniu, natomiast przeciwciała IgG pozwalają stwierdzić późną boreliozę.
Jeżeli wystąpił rumień pełzający, badania serologiczne nie są wykonywane. Sam rumień pozwala postawić diagnozę.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 17:51:55
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:26:30
Dodaj komentarz