Jak rozpoznać ADHD?

Twoje dziecko jest ruchliwe, nie może ustać w miejscu, nie potrafi się skupić, gdy ma odrabiać lekcje. Zamiast się obwiniać, że źle go wychowałaś, upewnij się, czy to czasami nie ADHD.

1

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi. Najczęściej jego pierwsze objawy zauważane są w przedszkolu, jednak czasami już we wczesnym dzieciństwie rodzice orientują się, że pociecha jest bardziej ruchliwa niż rówieśnicy.


2

W wieku przedszkolnym dzieci z ADHD nie mogą usiedzieć w miejscu i są ciągle w stanie ożywienia. Przedszkolanki mogą narzekać, że pociecha nie dostosowuje się do reguł zabawy, nie czeka na swoją kolejkę, nie umie współpracować z kolegami, a czasami staje się agresywny.


3

Kiedy dziecko przekracza próg szkoły, objawy ADHD są jeszcze bardziej wyraźne. W szkole wymaga się odpowiedniego zachowania, umiejętności koncentracji i uwagi. Dla chorego dziecka takie podporządkowanie się jest bardzo trudne. Dobry pedagog powinien jednak umieć rozpoznać symptomy zespołu. Jego obowiązkiem jest powiadomienie o tym rodziców.


4

Dziecko należy dobrze obserwować. Oczywiście każde jest inne i każde może prezentować inny zestaw zachowań, ale pewne symptomy są typowe. Dzieci z ADHD chętniej biegają niż chodzą, mają kłopoty z zasypianiem, biegają po mieszkaniu, sprawiają wrażenie, jakby nas nie słuchały. W stosunku do rówieśników zachowują się impulsywnie, psocą się, są kłótliwe. Trudności w nauce są wynikiem problemów z koncentracją, nieumiejętnością usiedzenia przy biurku i wykonywania przez dłuższy czas jednego zadania.


5

Pamiętaj, że nie każde ruchliwe i żywe dziecko jest chore. Szczególnie w wieku przedszkolnym dzieciaki są ciekawe świata, chcą wszystko zobaczyć i poznać. Sprawiają wrażenie, że ciągle są w ruchu i wszystko je interesuje.


6

Jeżeli podejrzewasz, że dziecko może być chore, porozmawiaj z nauczycielem. Niech obserwuje dziecko i opowie Ci o tym, jak zachowuje się w szkole. Istnieje sporo zaburzeń, które mogą wywoływać podobne objawy do tego zespołu – chociażby problemy ze słuchem czy wzrokiem. A może dziecko jest bardzo inteligentne i banalne zadania rozwiązywane w szkole po prostu go nudzą?


7

Zdiagnozować ADHD może psycholog lub lekarz. Warto poszukać kogoś, kto specjalizuje się w tej dziedzinie i na pewno zna się na rzeczy. Stwierdzenie, czy to na pewno ten zespół, nie jest proste. Wymaga szczegółowego wywiadu, od opisu przebiegu ciąży i porodu do sposobu wychowywania dziecka. Przeprowadzana jest również dokładna diagnostyka różnicowa w celu odróżnienia ADHD od innych zaburzeń.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.09.2010

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-01-25 08:53:48

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:14:55

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj