Jak radzić sobie ze wzdęciami?

Wzdęcia to problem będący przyczyną prawie połowy wizyt u lekarzy gastroenterologów. Chorzy odczuwają najczęściej rozdęcie, rozpieranie brzucha z napadowymi skurczami jelit. U większości można zauważyć także powiększenie obwodu pasa. Jeżeli cierpisz na wzdęcia, skorzystaj ze wskazówek zamieszczonych poniżej.

1

Przy leczeniu wzdęć rzadko korzysta się z farmakoterapii. Tutaj najważniejsza jest zmiana stylu życia i odpowiednia dieta.


2

Jedną z przyczyn nadmiernego nagromadzenia się gazów w jelitach jest między innymi połykanie lub zasysanie powietrza przez usta. Dlatego pierwszą zmianą, o której powinieneś pomyśleć, to powolne i spokojne jedzenie posiłków. Zrezygnuj z przegryzania czegoś po drodze, nie jedz w biegu, a za to ustal sobie stałe pory posiłków, które będą spożywane spokojnie przy stole.


3

Jedz powoli, dokładnie przeżuwaj pokarmy i nie rozmawiaj przy jedzeniu. Niekorzystne jest także popijanie poszczególnych kęsów. Napój powinien być spożywany na samym końcu, po posiłku.


4

Unikaj produktów o właściwościach wzdymających. Zalicza się do nich fasolę, groch, kalafior, kapustę, cebulę. Jeżeli wzdęcia są bardzo dokuczliwe, powinieneś zastosować typową dietę łatwostrawną z ograniczeniem błonnika.


5

Unikaj napojów gazowanych oraz zawierających kofeinę.


6

Obserwuj, czy wzdęcia nie występują u Ciebie po konkretnych potrawach. Oprócz produktów wzdymających, przyczyną mogą być mleko i przetwory. Niektórzy cierpią na niedobór enzymu – laktazy, niezbędny do trawienia laktozy, czyli cukru mlecznego. Objawia się to właśnie wzdęciami. Eliminacja mleka, śmietany i jogurtów może rozwiązać problem.


7

Zastosuj kminek. Na rynku dostępny jest chleb z dodatkiem kminku, oprócz tego postaraj się częściej używać go jako przyprawy. Kminek ułatwia trawienie. Coraz częściej wymienia się również inne zioła, mogące pomóc w walce ze wzdęciami. Są to tymianek, estragon i cząber.


8

Przyczyną wzdęć jest zbyt duża ilość flory bakteryjnej lub obecność w jelitach bakterii patologicznych. Jeżeli wykluczyłeś u siebie nietolerancję laktozy, sięgnij po jogurty probiotyczne (np. Activia) lub probiotyki z apteki ( te same, które stosowane są przy antybiotykoterapii)


9

Czasami wzdęcia pojawiają się, gdy nagle zaczynamy dostarczać organizmowi duże ilości błonnika. Jest on jak najbardziej korzystny. Dzienne spożycie powinno wynosić 27-40g, ale jego ilość w diecie powinniśmy zwiększać stopniowo. Nie można również zapomnieć, że im więcej błonnika spożywamy, tym więcej powinniśmy pić.


10

Przy profilaktyce i leczeniu wzdęć istotnym elementem jest również regularna aktywność fizyczna. Sport pozytywnie wpływa na cały organizm, przyczynia się również do prawidłowej pracy jelit.


11

Uwagi i spostrzeżenia

  • Najczęściej wzdęcia są po prostu dyskomfortem, z którym musimy nauczyć sobie radzić. Nie można zapomnieć jednak o tym, że wzdęcia mogą być objawem choroby - zespołu jelita drażliwego, zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, a nawet jego nowotworów.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.08.2010

Komentarze

Super porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:26:10

zmiana diety zawsze pomoże, zwłaszcza na dietę bogatą w błonnik i probiotyk, można brać espumisan i wspomagać pracę jelit lactoralem, który jest probiotykiem, więc dba o prawidłową mikroflorę jelit

Ostatnio zmieniony: 2013-01-02 14:38:37

fajna porada

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:28:37

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj