Jak radzić sobie z bólem głowy?
Najczęściej, kiedy boli nas głowa, cierpimy na ból typu napięciowego. Może być on spowodowany wieloma różnymi czynnikami – stresem, zmianą pogody, przemęczeniem, nieprzespaną nocą. Co robić gdy dopadnie nas ból głowy? Jak sobie z nim radzić?
Czasami wystarczy wyjść z dusznego pomieszczenia na świeże powietrze. Jeżeli siedzisz cały dzień za biurkiem w dusznym pomieszczeniu, to nic dziwnego, że Twoja głowa protestuje. Zrób chociaż krótka przerwę w pracy -pospaceruj, wycisz się, odpręż, pomyśl o czymś przyjemnym. Przede wszystkim spróbuj nie myśleć o bólu.
Spróbuj wziąć ciepłą lub zimna kąpiel. Chodzi tutaj o lepsze ukrwienie naczyń krwionośnych. Niektóre osoby lepiej reagują na ciepły, inne na chłodny prysznic. Jeszcze lepiej jest polewać się na zmianę wodą o różnej temperaturze. Najpierw ciepła – naczynia się rozszerzają, potem zimną – naczynia zaczynają się kurczyć. Zimne okłady możesz również przykładać do czoła lub karku Powinno przynieść to szybka ulgę.
Ból głowy często można złagodzić prysznicem lub kąpielą z olejkami eterycznymi. Kupisz je w lepszych drogeriach. Olejki sprawią, że cała łazienka będzie przyjemnie pachnieć, a Ty poczujesz się odprężona i zrelaksowana. Spróbuj olejku lawendowego, rozmarynowego lub cytrynowego. Dostępne są również gotowe mieszanki zapachowe, przeznaczone specjalnie do walki z bólem głowy.
Walcz z bólem poprzez masaż. Większość z nas wie, że skuteczna metodą jest masaż skroni, ale nie każdy wie, jak go dokładnie wykonywać. Najlepiej uciskać delikatnie tętnice skroniowe i po paru minutach zwalniać ucisk. Poprawi to ukrwienie w naczyniach mózgowych. Niektórzy wolą masować skronie powolnymi, okrężnymi ruchami, co między innymi powoduje ich rozgrzanie.
Wypróbuj jogę. Jogę można wykorzystywać w różnych pospolitych dolegliwościach. Aby zwalczyć ból głowy należy uklęknąć i oprzeć się na rękach. Dotknąć podłogę czubkiem głowy. Podczas wdechu unieść głowę do przodu, aż do poczucia napięcia wzdłuż tylnej powierzchni szyi, a podczas wydechu pochylić głowę, aż czoło dotknie podłogi. Po około 15-20 powtórzeń ból powinien zacząć ustępować.
Wypij kawę i zjedz cos słodkiego. Może to właśnie obniżone ciśnienie powoduje ból głowy? A może już dość długo nic nie jadłaś i Twój organizm domaga się energii? Spróbuj!
Sięgnij po tabletkę. Jeżeli żadna z tych metod nie skutkuje, albo po prostu nie masz na nie czasu, bo zaraz masz ważne spotkanie. Najlepszym rozwiązaniem jest lek z grupy niesteroidowch leków przeciwzapalnych (NLPZ) czyli na przykład Ibuprofen. Postaraj się jednak używać ich jak najrzadziej. Wbrew powszechnej opinii leki przeciwbólowe również mogą wywoływać działania niepożądane.
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:45:24
Ostatnio zmieniony: 2011-01-26 21:46:45
Ostatnio zmieniony: 2011-01-18 14:41:19
Ostatnio zmieniony: 2010-07-29 00:52:19
Dodaj komentarz