Jak przytyć?
Ciągle się słyszy, że ktoś chciałby schudnąć i szuka odpowiedniej diety czy szybkiego sposobu na zrzucenie kilogramów. Jednak nie tylko zbyt duża waga jest problemem; wielu ludzi narzeka, że waży zbyt mało i nie może sobie z tym poradzić. Temat wart jest przyjrzenia się, gdyż niedowaga oprócz kwestii estetycznych może przyczynić się do zaburzeń zdrowotnych, jednych z nim jest osłabienie organizmu. Oczywiście przyczyn niedowagi jest wiele - od złego stylu życia, po zbyt szybką przemianę materii. Dlatego należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem w tej kwestii. Chcę jednak podać kilka ogólnych rad, które powinny pomóc przybrać kilka kilogramów. Oto one:
Sprawdź, czy na pewno ważysz zbyt mało. Czasami nasz sposób myślenia o sobie samych wprowadza nas w błąd, dlatego dobrze jest sprawdzić, czy przypuszczenia są słuszne. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie w tym celu wskaźnika BMI, o którym piszę w innej poradzie:
www.zaradni.pl/porada/3409,jak_obliczyc_swoje_bmi_czyli_odpowiedz_na_pytanie_czy_rozpoczynac_diete
Przyczyną szybkiej utraty wagi często jest styl życia, na przykład wystawianie się na ciągły stres, czy częste zamartwianie się. W związku z tym powinno się unikać takich sytuacji. nie zawsze jest to łatwe, ale kiedy mamy świadomość, jak destrukcyjny wpływ na zdrowie mają stresujące sytuacje, warto podjąć wysiłek do ich zmiany. Jeśli chodzi o zamartwianie się - tutaj już więcej zależy od nas. Trzeba mocno pracować nad swoim sposobem myślenia, pozytywne nastawienie wcale nie jest przereklamowane;).
Kluczowy jest sposób odżywiania. Jak sugeruje wiele diet, bardzo istotne jest regularne odżywianie się: wskazane jest jeść 5 posiłków dziennie o ustalonych porach, ale należy pamiętać, żeby nie przejadać się przed snem. Po zjedzeniu większego posiłku warto poświęcić czas na sjestę, organizm będzie miał czas na przyswojenie dostarczonych mu składników pożywienia.
Posiłki są zdrowsze, jeśli są gotowane, szczególne walory ma gotowanie na parze - pozwala to zachować w potrawie wszystkie wartości odżywcze.
Dieta powinna dostarczać dużo białka i być wysokoenergetyczna, jednak nie chodzi o "opychanie się" fast foodami czy słodyczami - te produkty nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, a przekładać się mogą na pogorszenie stanu zdrowia. Trzeba spożywać produkty zdrowe i lekkostrawne, dlatego powinno się unikać napojów gazowanych, które najlepiej zastąpić wodą, a także dużej ilości słodyczy, które są wysokokaloryczne, ale odbierają chęć na zjedzenie czegoś bardziej wartościowego.
W żołądku długo zalegają potrawy bardzo tłuste, wędzone i ostro przyprawione, co blokuje apetyt, ponadto palenie papierosów nie sprzyja odczuwaniu głodu, przy okazji zmuszając organizm do pracy nad pozbyciem się trucizn.
Do menu powinno się wprowadzić więcej nabiału, jak sery i jogurty, a także chudego mięso i różnego rodzaju ryb, głównie morskich - produkty te dostarczają białko, które stanowi budulec dla mięśni.
Również niektóre owoce, takie jak banany, awokado czy winogrona, dostarczają wartościowych kalorii, wymienić tutaj jeszcze można różnego rodzaju orzechy i suszone owoce.
Do przygotowania potraw dobrze jest używać tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, lniany, oliwa).
Zalecana jest aktywność fizyczna, która wzbudzi apetyt, jeśli jest wykonywana regularnie i nie przeciąża organizmu. Dobrze jest od czasu do czasu wybrać się na siłownię, co przyczyni się do zwiększenia masy mięśniowej.
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-11-08 13:14:39
Ostatnio zmieniony: 2011-11-05 10:37:27
Ostatnio zmieniony: 2010-11-16 20:58:54
Dodaj komentarz