Jak przygotować się do badania USG?

Badanie ultrasonograficzne pojawiło się w szpitalach na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Okazało się być tak przydatne, że do dzisiaj jest jednym z najczęściej wykonywanych badań. Jeżeli w najbliższym czasie wybierasz się na USG, powinieneś się do niego odpowiednio przygotować, tak aby oglądane przez lekarza narządy były jak najlepiej widoczne.

1

Przed większością badań ultrasonograficznych nie ma konieczności specjalnego przygotowania. Wyjątkiem jest często wykonywane USG jamy brzusznej i układu moczowego.


2

Przygotowania należy zacząć na 2-3 dni przed badaniem. W tym czasie zaleca się zażywanie leków zapobiegających nakładaniu się gazów i pieniącej treści pokarmowej na obraz narządów jamy brzusznej. Takim lekiem jest popularny Espumisan, dostępny w aptekach bez recepty. Należy zażywać 2 tabletki trzy razy dziennie.


3

Pacjenci z tendencją do zaparć powinni na 2 dni przed zabiegiem oczyścić jelita.


4

Na dzień przed badaniem powinniśmy zastosować dietę lekkostrawną, o ograniczonej ilości błonnika z wyłączeniem pokarmów wzdymających. Zrezygnuj więc z tłustych potraw, smażonego mięsa, fasoli, grochu, kapusty, kalafiora i cebuli.


5

Możesz zjeść kleik, ryż z marchewką i kawałkiem gotowanego mięsa. Na kolację najlepiej zjeść same pieczywo.


6

Zrezygnuj z napojów gazowanych. Najlepiej zastąp je wodą mineralną.


7

Jeżeli badanie odbywa się w godzinach rannych, należy przyjść na czczo. Jeżeli nie, ostatni posiłek powinien być najpóźniej 6 godzin przed badaniem. Oczywiście nadal obowiązuje dieta. W dniu badania poleca się bułkę z masłem i słaby napar gorzkiej herbaty.


8

Przed badaniem nie należy również pić kawy ani palić papierosów.


9

Wszystkie te zalecenia dotyczą USG jamy brzusznej, a więc USG nerek, wątroby, trzustki. Także badania żyły wrotnej, tętnic nerkowych i aorty.


10

Jeżeli badanie USG dotyczy pęcherza moczowego, gruczołu krokowego lub narządów rodnych, na 1,5 godz. przed badaniem należy wypić dwie szklanki niegazowanej wody i powstrzymać się od oddawanie moczu przed badaniem. W tym przypadku bardzo ważne jest wypełnienie pęcherza – tylko wtedy lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć badane narządy. Jeżeli nie podporządkujemy się temu zaleceniu, na wyniku zobaczymy tylko frazę „pęcherz moczowy słabo wypełniony”.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.09.2010

Komentarze

Ciekawe:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:20:47

Ciekawe:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:20:38

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:10:44

Dobrze wiedzieć, gdy będzie się korzystało z takiego badania.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-25 19:54:01

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj