Jak przygotować się do badania USG?
Badanie ultrasonograficzne pojawiło się w szpitalach na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Okazało się być tak przydatne, że do dzisiaj jest jednym z najczęściej wykonywanych badań. Jeżeli w najbliższym czasie wybierasz się na USG, powinieneś się do niego odpowiednio przygotować, tak aby oglądane przez lekarza narządy były jak najlepiej widoczne.
Przed większością badań ultrasonograficznych nie ma konieczności specjalnego przygotowania. Wyjątkiem jest często wykonywane USG jamy brzusznej i układu moczowego.

Przygotowania należy zacząć na 2-3 dni przed badaniem. W tym czasie zaleca się zażywanie leków zapobiegających nakładaniu się gazów i pieniącej treści pokarmowej na obraz narządów jamy brzusznej. Takim lekiem jest popularny Espumisan, dostępny w aptekach bez recepty. Należy zażywać 2 tabletki trzy razy dziennie.
Pacjenci z tendencją do zaparć powinni na 2 dni przed zabiegiem oczyścić jelita.
Na dzień przed badaniem powinniśmy zastosować dietę lekkostrawną, o ograniczonej ilości błonnika z wyłączeniem pokarmów wzdymających. Zrezygnuj więc z tłustych potraw, smażonego mięsa, fasoli, grochu, kapusty, kalafiora i cebuli.
Możesz zjeść kleik, ryż z marchewką i kawałkiem gotowanego mięsa. Na kolację najlepiej zjeść same pieczywo.
Zrezygnuj z napojów gazowanych. Najlepiej zastąp je wodą mineralną.
Jeżeli badanie odbywa się w godzinach rannych, należy przyjść na czczo. Jeżeli nie, ostatni posiłek powinien być najpóźniej 6 godzin przed badaniem. Oczywiście nadal obowiązuje dieta. W dniu badania poleca się bułkę z masłem i słaby napar gorzkiej herbaty.
Przed badaniem nie należy również pić kawy ani palić papierosów.
Wszystkie te zalecenia dotyczą USG jamy brzusznej, a więc USG nerek, wątroby, trzustki. Także badania żyły wrotnej, tętnic nerkowych i aorty.
Jeżeli badanie USG dotyczy pęcherza moczowego, gruczołu krokowego lub narządów rodnych, na 1,5 godz. przed badaniem należy wypić dwie szklanki niegazowanej wody i powstrzymać się od oddawanie moczu przed badaniem. W tym przypadku bardzo ważne jest wypełnienie pęcherza – tylko wtedy lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć badane narządy. Jeżeli nie podporządkujemy się temu zaleceniu, na wyniku zobaczymy tylko frazę „pęcherz moczowy słabo wypełniony”.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:20:47
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:20:38
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:10:44
Ostatnio zmieniony: 2011-02-25 19:54:01
Dodaj komentarz