Jak przeprowadzić samobadanie piersi?

Nowotwór. To słowo budzi w nas strach i przerażenie. Tymczasem tak mało robimy, aby jak najszybciej go rozpoznać i co za tym idzie, jak najszybciej zacząć leczyć. O badaniach profilaktycznych mówi się coraz więcej, coraz więcej osób korzysta z możliwości przebadania piersi przez internistę czy ginekologa. Bardzo ważne jest jednak, aby każda kobieta samodzielnie raz w miesiącu, najlepiej po miesiączce przeprowadzała takie badanie Jak?

1

Pierwszą część badania powinnaś wykonywać w pozycji stojącej. Stań przed lustrem i dokładnie przyjrzyj się całym piersią. Na początku unieś obydwie ręce do góry. Zwróć uwagę na symetrię, kształt, wielkość piersi, a także kolor i otoczkę brodawek . Spójrz także, czy skóra w jakimś miejscu nie jest napięta lub pomarszczona. Następnie powinnaś wykonać te same czynności, ale z rękoma opartymi na biodrach. Pamiętaj o tym, aby obejrzeć również górna część piersi, dochodzącą do pachy.


2

Spleć ręce z tyłu głowy i jeszcze raz spójrz na piersi, tym razem z profilu.


3

Lekko się pochyl, przodem do lustra. Oceń ponownie kształt i symetrię piersi. Zwróć uwagę czy w tej pozycji nie pojawiają się zagłębienia, pofałdowania ani wciągnięcia brodawek.


4

Drugą część badania powinnaś wykonywać w pozycji leżącej i stojącej. Połóż się wygodnie a plecach i połóż prawa rękę pod głowę. Drugą ręką powinnaś dokładnie przebadać całą pierś. Ważne jest, żebyś dotknęła naprawdę każdego kawałka piersi. Istnieją trzy sposoby badania. Pierwszy, przy pomocy ruchów kolistych, należy zataczać dłońmi koła po obwodzie piersi. Drugi wykorzystuje ruchy faliste. Polegają one na przesuwaniu dłoni z brodawki, aż do obwodu piersi. Natomiast trzeci z ruchami „góra –dół” , wykonywanymi na całej szerokości piersi.


5

Przyjrzyj się brodawkom. Każdą z nich delikatnie ściśnij i zobacz, czy nie wydziela się żaden płyn.


6

Oprócz piersi, należy przebadać również pachę i dołki nadobojczykowe. Obecność guzków w tych miejscach czy powiększenie węzłów chłonnych również powinny Cię zaniepokoić.


7

Kiedy już przebadasz prawa pierś, podłóż lewą rękę pod głowę i wykonaj te same czynności prawą ręką na lewej piersi.


8

Jeżeli wykryłaś guzek w na jednej piersi, to koniecznie sprawdź analogiczny fragment na drugiej piersi. Jeżeli zmiana występuje na obydwu piersiach, to zazwyczaj nie jest groźna, jednak mimo to, wymaga konsultacji lekarskiej.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.05.2010

Komentarze

warto to stosować

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:49:23

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj