Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Wartość ciśnienia tętniczego krwi to parametr, który każdy z nas powinien znać. Na nadciśnienie choruje co trzeci dorosły Polak, ale tylko nieliczni są tego świadomi. A Ty kiedy ostatnio mierzyłeś ciśnienie?

  • ciśnieniomierz naramienny, krzesło, stół
1

Pierwsze i najważniejsze to dobry aparat. Na rynku jest dostępnych sporo malutkich automatów zakładanych na nadgarstek. Niestety, ich pomiary raczej nie są prawidłowe, więc lepiej zainwestować w troszkę droższy sprzęt. Zdecydowanie lepsze są ciśnieniomierze naramienne. Zapamiętywanie dat i godzin pomiaru, wartości ciśnień, to już tylko dodatki, czasami jednak bardzo pomocne.


2

Na początek chwila odpoczynku. Usiądź spokojnie na 5 minut. Rozluźnij się. Jeżeli masz na sobie odzież krępującą ramię, zdejmij ją. Nie możesz mierzyć ciśnienia z biegu, chwilę po tym, jak uprawiałeś sport czy jesteś zdenerwowany. W takim wypadku wartości będą na pewno wyższe.


3

Najlepiej mierzyć ciśnienie na ręce, którą rzadziej używamy – praworęczni na lewej, leworęczni na prawej.


4

Mankiet należy założyć 2-3 cm powyżej zgięcia łokciowego, tak aby znajdował się na wysokości serca. Mankiet powinien ściśle przylegać do ręki. Pamiętaj, aby mocno zapiąć rzep, tak aby nie rozluźnił się w czasie pomiaru. Jeżeli jesteś tęższej budowy, możesz spróbować przytrzymywać mankiet ręką, ale lepiej kup większy. W aptekach dostępne są ich różne rozmiary – dla dzieci i dla osób otyłych.


5

Na niektórych mankietach zaznaczona jest mała czerwona kreska. Mankiet należy założyć tak, aby znajdowała się ona w dole łokciowym na wysokości tętnicy ramiennej.


6

W czasie pomiaru ręka powinna być swobodnie oparta o blat czy stół. Nie wolno Ci rozmawiać, śmiać się, wykonywać gwałtownych ruchów. Odczekaj chwilę, aż aparat dokona pomiaru i wyświetli na ekranie wartości ciśnienia.


7

Spójrz na wartości. U zdrowej osoby dorosłej wartość ciśnienia skurczowego nie powinna przekraczać 140 mmHG (pierwsza wartość). Natomiast wartość ciśnienia rozkurczowego (druga wartość) nie powinna być wyższa niż 90 mmHG. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, jeżeli dwukrotnie (w dwóch różnych dniach) stwierdzono wartości ciśnień wyższe od referencyjnych.


8

Ciśnieniomierze najczęściej badają również tętno. To ważny parametr, mówiący o szybkości pracy serca. Za prawidłowe przyjmuje się wartości tętna 60-80. Jednak tak naprawdę im niższy puls, tym lepiej, bo serce mniej się męczy.


9

Jeżeli cierpisz na nadciśnienie, pomiarów powinieneś dokonywać 2-3 razy dziennie (według zaleceń lekarza) i zapisywać je w notesie bądź specjalnym zeszycie pomiarów ciśnień. Pozwoli to lekarzowi dobrać najlepsze dla Ciebie leki.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Porada dotyczy pomiaru ciśnieniomierzem elektronicznym, który jest prostszy w obsłudze i częściej kupowany do użytku domowego.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.09.2010

Komentarze

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:15:32

Teraz już nikt nie powinien mieć problemów z prawidłowym mierzeniem ciśnienia krwi! Polecam! 6 za poradę:-)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-24 14:23:48

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj