Jak poznać, że mamy problem z alkoholem?
Alkohol jest jedną z używek uzależniających, do których dostęp ma w zasadzie każdy. W Polsce przeważa styl picia północno -wschodni. Zgodnie z nim normalnym zachowaniem jest spożywanie dużych ilości alkoholu wysokoprocentowego na imprezach okolicznościowych i nie tylko. Ze względu na to, ze w obecnych czasach coraz więcej się w kwestiach picia pozwala, trudno jest stwierdzić, kiedy dokładnie przekroczyliśmy niebezpieczny próg choroby alkoholowej. Warto zatem kontrolować ilości spożywanego piwa, wina czy wódki oraz sprawdzić ile z poniższych objawów ostrzegawczych alkoholizmu nas dotyczy.

Przede wszystkim zaczyna się od tego, że wypity alkohol daje nam poczucie ulgi i odprężenia. To sprawia, że im częściej dopada nas zły nastrój/problemy, tym częściej pocieszamy się zaglądając do kieliszka (przeważnie kobiety popijają samotnie, a mężczyźni w gronie kolegów o podobnych skłonnościach).
Pojawia się "efekt silnej głowy". Częste sięganie po alkohol powoduje wzrost tolerancji - krótko mówiąc, potrzebujemy po jakimś czasie więcej piwa żeby uzyskać stan błogiej nieświadomości, niż na początku.
Momentem krytycznym jest pojawienie się tzw. PALIMPSESTÓW czyli po prostu LUK W PAMIĘCI (coraz częściej nie pamiętamy wielu rzeczy, które robiliśmy pod wpływem alkoholu).
Do tego wszystkiego można by jeszcze dodać:
- szukanie okazji do picia;
- inicjowanie wypijanych kolejek
- picie w ukryciu czy picie na kaca.
Należy pamiętać, że te objawy to tylko początek trudnej do wyleczenia choroby. Często te wstępne fazy alkoholizmu trwają nawet latami, ale z czasem przechodzą w bardziej skrajne formy. Warto zatem ograniczyć picie już dziś, przy okazji ucząc swoje dzieci większej wstrzemięźliwości alkoholowej.
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-03-21 18:38:45
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 17:48:32
Ostatnio zmieniony: 2011-10-20 16:31:26
Dodaj komentarz