Jak postępować w przypadku udaru cieplnego?
W jednej z wcześniejszych porad opisałam, jakie są charakterystyczne objawy porażenia słonecznego. Co jednak robić, kiedy je rozpoznamy? Jak się zachować? Jak postępować w przypadku udaru cieplnego?
- • chłodne pomieszczenie, ręczniki, woda, lód, napoje
Przyczyną porażenia słonecznego jest działanie promieniowania słonecznego na odkrytą głowę lub kark. Musimy pamiętać, że jest to są zagrożenia życia, ponieważ temperatura ciała może niekontrolowanie rosnąć. Jeżeli zaobserwujemy u kogoś objawy udaru cieplnego, należy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy. Jak?
Jeżeli poszkodowany jest przytomny (utrata świadomości występuje bardzo rzadko) należy przenieść go w miejsce bezpieczne od promieniowania słonecznego, najlepiej o niższej temperaturze i ułożyć w pozycji półsiedzącej lub pozycji bocznej ustalonej. Najbardziej odpowiednia byłaby temperatura około 20 stopni i miejsce jak najbardziej przewiewne.
Naszym zadaniem jest obniżenie temperatury ciała poszkodowanego, dlatego należy go rozebrać, aby jego ciało, mogło oddać możliwie jak najwięcej ciepła.

Ponadto powinniśmy stosować okłady z ręczników zamoczonych w zimnej wodzie i przykładać je na czoło i kark. Jeżeli mamy dostęp do lodu, możemy napełnić nim woreczek lub zawinąć w szmatkę i również wykorzystywać jago okład.
Na resztę ciała należy przykładać letnie i chłodne okłady. Możemy spróbować całe ciało delikatnie oblać wodą. Zbyt wysoka różnica temperatur może wywołać szok termiczny.
Pamiętaj, aby zapewnić poszkodowanemu komfort psychiczny. Postaraj się, żeby się nie zdenerwował. Rozmawiaj z nim spokojnie na różne tematy, nie działaj w popłochu i zamieszaniu.

W przypadku udaru cieplnego bardzo ważne jest podawanie dużej ilości płynów, najlepiej schłodzonych z dodatkiem lodu. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie słabego roztworu soli. Wystarczy łyżeczkę soli rozpuścić w litrze wody. Pomoże to lepiej nawodnić organizm.
Pamiętaj, że osobie nieprzytomnej nie podaj się żadnych płynów!
Przez cały czas nawiązuj kontakt z osobą poszkodowaną i opiekuj się nią aż do czasu przybycia lekarza.
Jeżeli po powrocie ze słońce czujesz się nie najlepiej, a temperatura jest tylko nieznacznie podwyższona, nie denerwuj się. Schowaj się w chłodnym pomieszczeniu i dużo pij. Nie zawsze jest konieczne wzywanie lekarza i bardzo radykalne działanie.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:31:39
Dodaj komentarz